«342 քվեարկություններից Սաղաթելյանն ունեցել է 198 բացակա». Արուսյակ Ջուլհակյան
![]() Իշխան Սաղաթելյանին Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնից հետ կանչելու վերաբերյալ հարցը խորհրդարանում ներկայացնում է ՔՊ-ական Արուսյակ Ջուլհակյանը: «ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն, ԱԺ պատգամավորը պարտավոր է մասնակցել ԱԺ-ի, ինչպես նաև իր անդամակցած հանձնաժողովի ու աշխատանքային խմբերի նիստերին: Այնինչ, Սաղաթելյանը 2022թ. հունվարի 17-ից առ հունիսի 29-ը, նիստերի՝ թվով 342 քվեարկություններից ունեցել է թվով 198 բացակա: ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն, ԱԺ նախագահի տեղակալները մասնակցում են ԱԺ խորհրդի նիստերին, նշվածը նշանակում է, որ մասնակցությունը ԱԺ նախագահի տեղակալի անմիջական պարտականությունն է: 8-րդ գումարման ԱԺ խորհուրդը ձևավորման պահից գումարել է 25 նիստ, Սաղաթելյանը ներկա է եղել միայն 7-ին»,- նշել է Ջուլհակյանը: |
«Բաքուն ամեն ինչ անելու է, որ ՀՀ-ն Արցախին կապող միջանցքը զրկվի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված ֆունկցիոնալությունից»․ Սուրենյանց

Арусяк Джулакян: Из 342 голосований Сагателян отсутствовал на 198
Сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания обсуждается проект решения о лишении Ишхана Сагателяна должности вице-спикера парламента, а также проект решения о прекращении полномочий Ваге Акопяна на посту председателя постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам.
«Согласно закону «Регламент Национального Собрания», депутат НС обязан участвовать в заседаниях НС, а также в заседаниях комиссий и рабочих групп, членом которых он является. Между тем как с 17 января по 29 июня 2022 г. из 342 голосований Сагателян отсутствовал на 198. Согласно закону «Регламент НС», заместители председателя НС участвуют в заседаниях Совета НС, что означает, что участие является прямой обязанностью заместителя председателя НС. Совет НС 8-го созыва с момента образования провел 25 заседаний, Сагателян присутствовал только на 7», - сказала депутат от фракции «Гражданский договор» Арусяк Джулакян.