Ռուսաստանը տանուլ է տվել իր ռազմավարական նպատակներն Ուկրաինայում. Բլինքեն
Ռուսաստանը տանուլ է տվել իր ռազմավարական նպատակներն Ուկրաինայի դեմ պատերազմում, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, գրում է Washington Post-ը։
«Երբ խոսքը գնում է ռազմավարական նպատակների մասին, Ռուսաստանն արդեն ձախողվել է։ Մոսկվայի ռազմավարական նպատակն էր՝ վերջ տալ Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը և անկախությանը, այն ջնջել քարտեզից և ներառել Ռուսաստանի կազմում։ Չհաջողվեց»,- ասել է Բլինքենը:
Նա խոստովանել է, որ Ուկրաինայի արևելքում «մարտավարական, կատաղի մարտ» է ընթանում՝ հավելելով, որ ինքնիշխան, անկախ Ուկրաինան կշարունակի գոյություն ունենալ:
«Մենք պատրաստվում ենք գնալ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, որտեղ դաշինքը ցույց կտա ավելի միասնություն, ավելի շատ ուժ։ Մենք կշարունակենք միասին աշխատել, որպեսզի ուկրաինացիներն ունենան այն, ինչ անհրաժեշտ է ռուսական ագրեսիան հետ մղելու համար»,- ընդգծել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։

Госсекретарь США: Россия провалила свои стратегические цели в Украине
«Россия провалила свои стратегические цели в войне против Украины». Об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен, пишет Washington Post.
«Когда дело доходит до стратегических целей, Россия уже потерпела неудачу. Стратегической целью Москвы было положить конец суверенитету и независимости Украины, стереть ее с карты, включить в состав России. Это не удалось», - сказал Блинкен.
Он признал, что на востоке Украины продолжается «тактическая, ожесточенная битва», добавив, что суверенная независимая Украина будет существовать и дальше.
«Мы собираемся отправиться на саммит НАТО, где альянс продемонстрирует большее единство, большую силу. Мы будем продолжать совместно делать все возможное, чтобы украинцы имели то, что им нужно для отпора российской агрессии», - подчеркнул госсекретарь США.