G7 երկրները պատրաստվում են Ուկրաինային անժամկետ աջակցություն ցուցաբերել
G7-ի առաջնորդները պարտավորվում են անժամկետ աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային, հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով փաստաթղթի նախագիծը։
«Մենք կշարունակենք տրամադրել ֆինանսական, հումանիտար, ռազմական և դիվանագիտական ​​օգնություն և աջակցել Ուկրաինային այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է»,- ասվում է նախագծում, որը մեջբերում է գործակալությունը։
Նաև, նախագծի համաձայն, G7 երկրները դիտարկում են «Ուկրաինային աջակցելու համար տուրքերից ստացված եկամուտներն օգտագործելու հնարավորությունը»։
G7-ի գագաթնաժողովը, որը նախագահում է Գերմանիան, տեղի կունենա հունիսի 26-ից 28-ը Բավարիայի Էլմաու ամրոցում: Գագաթնաժողովի հրավիրված մասնակիցների թվում են Սենեգալի, Հարավային Աֆրիկայի, Արգենտինայի, Հնդկաստանի և Ինդոնեզիայի ղեկավարները։ Հանդիպմանը տեսակապով կմասնակցի նաև Վլադիմիր Զելենսկին։

Страны G7 собрались оказывать бессрочную поддержку Украине
Лидеры G7 собираются взять на себя обязательство оказывать бессрочную поддержку Украине, сообщает агентство Блумберг со ссылкой на проект документа.
"Мы будем продолжать оказывать финансовую, гуманитарную, военную и дипломатическую помощь и поддерживать Украину столько, сколько потребуется", - цитирует агентство текст проекта.
Также, согласно проекту, страны G7 рассматривают "возможность использования доходов от пошлин для поддержки Украины".
Саммит "Большой семерки" под председательством Германии проходит с 26 до 28 июня в замке Эльмау в Баварии. Среди приглашенных участников саммита - лидеры Сенегала, ЮАР, Аргентины, Индии, Индонезии. Также во встрече примет участие по видеосвязи Владимир Зеленский.