«Դիմադրություն» շարժման ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախ
«Հայաստան» դաշինքը ֆեյսբուքյան էջում հայտնում է. ««Դիմադրություն» շարժման ներկայացուցիչները հունիսի 21-23-ը եռօրյա այցով գտնվել են Արցախի Հանրապետությունում, հանդիպումներ ունեցել քաղաքական ուժերի, ԱՀ Ազգային Ժողովի բոլոր խմբակցությունների, պետական կառույցների ներկայացուցիչների և ԱՀ պաշտոնաթող նախագահների հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը, պատգամավորներ Տիգրան Աբրահամյանը, Աղվան Վարդանյանը, Արամ Վարդևանյանը, Արթուր Սարգսյանը և Գեղամ Մանուկյանը Արցախի ԱԺ պատգամավորների հետ այցելել են Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջաններ, հանդիպել բնակիչների, ՏԻՄ ղեկավարների հետ: Առանձին հանդիպում է կայացել նաև Ստեփանակերտի քաղաքապետարանում՝ մայրաքաղաքի վարչական ղեկավարության, աշխատակազմի, կրթական ու մշակութային հաստատությունների տնօրենների մասնակցությամբ:
Հանդիպումների ընթացքում «Դիմադրություն» շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրել է շարժման ընթացքը, մարտահրավերներն ու առաջիկա անելիքները:
Ընդգծվել է, որ «Դիմադրություն» շարժման՝ առավել համահայկական ու ընդգրկուն դարձնելու համատեքստում առանցքային տեղ ունի Արցախի Հանրապետությունը։
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել, որ հակառակ Հայաստանի օրվա իշխանությունների՝ Արցախի Հանրապետության հետ ողջամիտ ու պատշաճ փոխգործակցության բացակայությանը, պետք է իրականացվեն համատեղ ծրագրեր և փոխայցելություններ։
Վերահաստատվել է, որ Արցախի իշխանությունների և ժողովրդի համար ուղենիշ է մնում 2022 թվականի ապրիլի 14-ին ԱՀ ԱԺ-ի կողմից միաձայն ընդունված հայտարարությունը, որում ամրագրվել են Արցախի ապագայի շուրջ առանցքային սկզբունքներն ու կարմիր գծերը»:

Представители движения «Сопротивление» с трехдневным визитом находились в Арцахе
Представители движения «Сопротивление» 21-23 июня с трехдневным визитом находились в Республике Арцах, провели встречи с политическими силами, представителями всех фракций Национального собрания Республики Арцах, государственных структур и отставными президентами Республики Арцах. Об этом говорится в сообщении блока «Айастан».
Вице-спикер НС от оппозиции Ишхан Сагателян, депутаты Тигран Абраамян, Агван Варданян, Арам Вардеванян, Артур Саркисян и Гегам Манукян вместе с депутатами НС Арцаха посетили Аскеранский, Мартакертский и Мартунинский районы, встретились с местными жителями, руководителями органов местного самоуправления.
Отдельная встреча состоялась также в мэрии Степанакерта – с участием административного руководства столицы Арцаха, директоров образовательных и культурных учреждений.
В ходе встреч координатор движения «Сопротивление» Ишхан Сагателян представил дальнейшие действия движения, вызовы и предстоящие задачи.
Было подчеркнуто, что в контексте становления движения «Сопротивление» более общенациональным и всеобъемлющим ключевое место занимает Республика Арцах.
Были достигнуты договоренности, что вопреки отсутствию разумного и надлежащего взаимодействия властей Армении с Республикой Арцах, должны быть осуществлены совместные программы и взаимные визиты.
Было подтверждено, что для властей и народа Арцаха остается ориентиром единогласно принятое 14 апреля 2022 года Национальным Собранием Республики Арцах заявление, в котором закреплены ключевые принципы и красные линии вокруг будущего Арцаха.