ՆԱՏՕ-ն պետք է պատրաստ լինի միջուկային զենք կիրառելուն. Բեռլին
ՆԱՏՕ-ն պետք է պատրաստ լինի Ռուսաստանի Դաշնության միջուկային սպառնալիքներին և զսպիչ հարվածին, այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի ռազմաօդային ուժերի հրամանատար, գեներալ Ինգո Գերհարցը՝ ելույթ ունենալով Կիլում ընթացող Միջազգային ռազմածովային ուժերի սիմպոզիումում, հայտնում է Bild-ը։
«Վստահելի զսպող միջոցի համար մեզ անհրաժեշտ են և՛ միջոցներ, և՛ քաղաքական կամք՝ անհրաժեշտության դեպքում միջուկային զսպող միջոց ստեղծելու համար»,- ասել է գեներալը:
Աղբյուրի համաձայն, ավելի հասկանալի լեզվով Գերհարցը նկատի է ունեցել հետևյալը՝ անհրաժեշտության դեպքում ՆԱՏՕ-ի երկրները պետք է պատրաստ լինեն միջուկային զենք կիրառել, եթե դա առաջինն անի Ռուսաստանը։
Մեկնաբանելով ՆԱՏՕ-ի վրա Ռուսաստանի ներխուժման հավանականությունը՝ գեներալն ասել է. «Պուտի՛ն, քիթդ մի՛ խոթիր մեզ մոտ»։ Գերմանիայի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարն ընդգծել է. «Մինչև 2030 թվականը եվրոպացիները Բալթիկ ծովի տարածաշրջանում կունենան ավելի քան 600 ժամանակակից կործանիչ։ Դրանից այնկողմ՝ ամերիկյան ինքնաթիռներն են»։

Берлин: НАТО должна быть готова применить ядерное оружие
НАТО должна быть готова к ядерным угрозам со стороны РФ и нанесению сдерживающего удара. Об этом заявил командующий Военно-воздушных сил Германии генерал Инго Герхартц во время выступления на Международном симпозиуме морских сил в Киле, информирует Bild.
«Для надежного сдерживания нам нужны как средства, так и политическая воля, чтобы ввести ядерное сдерживание, если это необходимо», – сказал генерал.
Как отмечает издание, более понятным языком Герхартц имел в виду следующее: в случае необходимости страны НАТО должны быть готовы применить ядерное оружие, если Россия сделает это первой.
Комментируя вероятность вторжения России в НАТО, генерал заявил: «Путин, не лезь к нам!». Командующий ВВС Германии подчеркнул, что «к 2030 году европейцы будут иметь более 600 современных истребителей в регионе Балтийского моря. Дальше есть американские самолеты».