Ջոնսոնը խոստացել է յուրաքանչյուր 120 օրը մեկ պատրաստել 10 հազար ուկրաինացի զինվորի
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը խոստացել է օգնել 120 օրը մեկ 10000 ուկրաինացի զինվորների վերապատրաստմանը՝ որպես Ուկրաինայի աջակցության մաս: Այս մասին հայտնում է The National-ը։
Ջոնսոնը ներկայացրել է ռազմական օգնության՝ չորս կետից բաղկացած ծրագիր, ներառյալ երաշխավորումը, որ Ուկրաինան «ավելի արագ ստանա զենք, տեխնիկա, զինամթերք և վերապատրաստում, քան թշնամին», «շարունակական ֆինանսավորման և տեխնիկական աջակցության» տրամադրումը և այլընտրանքային ցամաքային ուղիների մշակումը՝ հաղթահարելու համար Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի նավահանգիստների շրջափակումը: Վարչապետը նաև ասել է, որ Մեծ Բրիտանիան նպատակ ունի աշխատել դաշնակիցների հետ՝ յուրաքանչյուր 120 օրը մեկ ուկրաինացի մինչև 10000 զինվոր վերապատրաստելու համար:
Միաժամանակ, մինչև 2025 թվականը Մեծ Բրիտանիայի կանոնավոր բանակի թիվը 82 հազարից կկրճատվի մինչև 72,5 հազար մարդու, ինչը երկրի զինված ուժերի նվազագույն չափն է 1714 թվականից ի վեր։ Դաունինգ Սթրիթը շեշտը դնելու է «առավել կատարյալ տեխնոլոգիաների» վրա։
Ավելի վաղ Ջոնսոնը նախազգուշացրել էր դաշնակիցներին, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը կտևի մի քանի տարի։ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետն ասել է, որ «Կիևի օտարերկրյա կողմնակիցները» պետք է «ամեն գնով պահպանեն իրենց հանգստությունը»՝ ապահովելու համար, որ «քաջարի Ուկրաինան» ունենա «ռազմավարական ճկունություն՝ օգնելու նրան գոյատևել և ի վերջո հաղթել»:
Հունիսի 17-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետն անսպասելի այց է կատարել Կիև՝ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի և Ռումինիայի ղեկավարների՝ Ուկրաինայի մայրաքաղաք ժամանելու հաջորդ օրը՝ աջակցելու երկրի ԵՄ ձգտումներին։ Այցի ընթացքում Ջոնսոնը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին առաջարկել է ռազմական պատրաստության ընդլայնված ծրագիր։

Британский премьер пообещал готовить 10 тыс. украинских военных каждые 120 дней
Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон пообещал содействовать подготовке 10 тыс. украинских военных каждые 120 дней в рамках поддержки Украины. Об этом сообщает The National.
»Г-н Джонсон изложил план из четырех пунктов по оказанию военной помощи, включая обеспечение того, чтобы Украина «получала оружие, оборудование, боеприпасы и подготовку быстрее, чем противник», предоставление «постоянного финансирования и технической помощи» и разработка альтернативных наземных маршрутов для преодоления российской блокады портов Украины. Премьер-министр также заявил, что Великобритания будет стремиться работать с союзниками по обучению до 10 000 солдат каждые 120 дней для поддержки Украины», — говорится в публикации.
При этом к 2025 году размер регулярной армии Великобритании будет сокращен с 82 тыс. до 72,5 тыс. человек, что является минимальной численностью вооруженных сил страны с 1714 года. Даунинг-стрит делает ставку на «более совершенные технологии».
Ранее Джонсон предупредил союзников, что конфликт на Украине продлится несколько лет. Британский премьер заявил, что «иностранные сторонники Киева» должны «во что бы то ни стало сохранять самообладание», чтобы обеспечить для «доблестной Украины» «стратегическую стойкость, чтобы помочь выжить и в конечном итоге одержать победу».
17 июня британский премьер нанес неожиданный визит в Киев, — на следующий день после того, как лидеры Франции, Германии, Италии и Румынии прибыли в украинскую столицу, чтобы поддержать стремление страны вступить в ЕС. В ходе визита Джонсон предложил президенту Украины Владимиру Зеленскому расширенную программу военной подготовки.