Ուկրաինայի կառավարությունը հացահատիկի արտահանման ուղիներ է մշակել
Ուկրաինայի փոխարտգործնախարար Դմիտրի Սենիկը հայտարարել է, որ Կիևը մշակել է երկու երթուղի Լեհաստանի և Ռումինիայի տարածքով՝ հացահատիկ արտահանելու և պարենային գլոբալ ճգնաժամը կանխելու համար։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Գլոբալ պարենային անվտանգությունը վտանգի տակ է, քանի որ Ռուսաստանի Դաշնության ներխուժումն Ուկրաինա դադարեցրել է հացահատիկի արտահանումը Սև ծովից, ինչը հանգեցրել է համատարած դեֆիցիտի և գների աճի», - ասել է նա:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նախազգուշացրել էր Ասիայում և Աֆրիկայում հնարավոր սովի մասին՝ ուկրաինական հացահատիկի մատակարարումների դադարեցման պատճառով։ Ըստ նրա՝ դա կբերի քաղաքական անկայունության, հեղաշրջումների շարքի և քաղաքական գործիչների տապալման։
Մինչ այդ, Թուրքիայում Ուկրաինայի դեսպան Վասիլի Բոդնարն ասել էր, որ Ուկրաինան կհամաձայնի վերսկսել գյուղմթերքի ծովային փոխադրումները, եթե նոր զինատեսակներ տեղափոխվեն Կիև։

Правительство Украины разработало маршруты вывоза зерна через Польшу и Румынию
Заместитель министра иностранных дел Украины Дмитрий Сеник заявил, что Киев разработал два маршрута через Польшу и Румынию для экспорта зерна и предотвращения глобального продовольственного кризиса. Об этом сообщает Reuters.
По его словам, «глобальная продовольственная безопасность находится под угрозой, потому что вторжение Российской Федерации на территорию Украины остановило экспорт зерна из Черного моря, что привело к повсеместному дефициту и резкому росту цен».
Ранее президент Украины Владимир Зеленский предупредил о возможном голоде в странах Азии и Африки из-за прекращения поставок украинского зерна. По его словам, это приведет к политической нестабильности, череде переворотов и свержению политиков.
До этого посол Украины в Турции Василий Боднар заявил, что Украина согласится возобновить морские перевозки сельскохозяйственной продукции в случае передачи Киеву новых вооружений.