«Նոր ճանապարհն ամբողջովին դուրս է Լաչինի միջանցքի 5 կմ-անոց հատվածից». «Ապրելու Երկիր»
«Ապրելու Երկիր» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել. «2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն, 3 տարվա ընթացքում պետք է հաստատվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որից հետո ռուսական խաղաղապահ զորակազմը կվերատեղակայվի՝ այդ երթուղին պաշտպանելու համար:
Թեև մինչև այժմ առկա չէ նոր ճանապարհի նախագծի հաստատում, սակայն Ադրբեջանն ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում նոր ճանապարհի կառուցման ուղղությամբ և, ըստ ադրբեջանական կողմի, ճանապարհի շինարարությունը կավարտվի առաջիկա ամիսներին։
Ադրբեջանի կողմից կառուցվող ճանապարհը սկիզբ է առնում Կոռնիձոր գյուղի սահմանից դեպի Արցախի Հանրապետության Հին Շեն գյուղ։ Արդյունքում նոր ճանապարհն ամբողջովին դուրս է Լաչինի միջանցքի 5 կմ-անոց հատվածից, ինչը հակասում է հայտարարությանը։
Ակնհայտ է, որ նոր ճանապարհը նույնպես պետք է անցնի Լաչինի միջանցքի 5 կմ-անոց հատվածով, և Ադրբեջանի կողմից կառուցված որևէ ճանապարհ չի կարող ունենալ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության միջև կապ ապահովելու նպատակ։
«Ապրելու երկիր» կուսակցությունը առաջիկայում դիմելու է հայտարարության կողմ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետությանը և Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ ստանալու պարզաբանում նոր ճանապարհի վերաբերյալ»։

Новая дорога полностью выходит за пределы 5-километрового участка Лачинского коридора, что противоречит Заявлению
Среда, 18 Мая, 2022 года, 21:48
Согласно 6-му пункту трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, в течение трех лет должен быть утвержден проект строительства новой трассы вдоль Лачинского коридора, после чего российские миротворческие силы будут передислоцированы для защиты этой трассы.
Несмотря на то, что еще нет утвержденного проекта новой дороги, однако Азербайджан осуществляет активные работы по строительству новой дороги и, по данным азербайджанской стороны, строительство дороги будет завершено в ближайшие месяцы.
Строящаяся Азербайджаном дорога начинается от границы села Корнидзор до села Хин Шен Республики Арцах. В результате новая дорога полностью выходит за пределы 5-километрового участка Лачинского коридора, что противоречит Заявлению.
Очевидно, что новая дорога также должна проходить через 5-километровый участок Лачинского коридора, и любая дорога, построенная Азербайджаном, не может иметь цель обеспечения связи между Республикой Армения и Республикой Арцах.
В ближайшее время партия «Страна для жизни» обратится в соответствующие структуры, являющихся сторонами Заявления от 9 ноября 2020 года Республики Армения и Российской Федерации, для получения разъяснений по поводу новой дороги.