«Բռնապետ՝ հիմար բանակով». Բայդենը՝ Պուտինի հասցեին
«Հիմար բանակով բռնապետ», այսպիսն է, ըստ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի, Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը: Այդ մասին Բայդենն ասել է Ալաբամայի պաշտպանական գործարան կատարած այցի ժամանակ, որտեղ, մասնավորապես, արտադրվում են Javelin հակատանկային հրթիռներ, որոնք ԱՄՆ-ն մատակարարում է Ուկրաինային։ Սպիտակ տան ղեկավարն ընդգծել է գործարանում աշխատող ամերիկացիների հատուկ դերը Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև պայքարում։
«Դուք թույլ եք տալիս ուկրաինացիներին պաշտպանվել: Եվ, անկեղծ ասած, շատ դեպքերում նրանք ծաղրում են ռուս զինվորականներին: Պատմությունը մեզ ցույց է տվել, որ եթե մենք չենք կանգնեցնում բռնապետերին, նրանք շարունակում են գրոհել, և նրանց իշխանության ախորժակը շարունակում է աճել»:
Իր հերթին, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ կոչ է արել Արևմուտքին դադարեցնել զենքի մատակարարումը Ուկրաինային։ Պուտինը նաև ասել է, որ Ռուսաստանը բաց է Ուկրաինայի հետ «երկխոսության» համար, սակայն մեղադրել է Կիևին «լուրջ աշխատանքի պատրաստ չլինելու մեջ»։

Байден назвал Путина "диктатором с глупой армией"
"Диктатор с глупой армией". Так, по словам президента США Джо Байдена, выглядит российский лидер Владимир Путин. Об этом Байден сказал в ходе визита на оборонный завод в штате Алабама, где производятся, в частности, противотанковые ракеты "Джавелин", которые США поставляют Украине. Глава Белого дома подчеркнул особую роль в борьбе Украины с Россией работающих на заводе американцев.
Джо Байден, президент США: "Вы позволяете украинцам защищаться. И, откровенно говоря, во многих случаях они выставляют на посмешище российских военных. Если не противостоять диктаторам, история показывала нам, что они продолжают наступать, они продолжают приходить, а их аппетит к власти продолжает расти".
В свою очередь президент России Владимир Путин в ходе телефонного разговора со своим французским коллегой Эммануэлем Макроном призвал Запад прекратить поставки вооружений Украине. Путин также сказал, что Россия открыта к "диалогу" с Украиной, но обвинил Киев в "неготовности к серьёзной работе".