«Հունգարիան գիտեր ՌԴ ծրագրերի մասին և ցանկանում էր գրավել Ուկրաինայի մի մասը». Կիև
Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ալեքսի Դանիլովը կտրուկ քննադատել է Հունգարիայի դիրքորոշումն Ուկրաինայի հանդեպ Ռուսաստանի սանձազերծած պատերազմի կապակցությամբ։ Այս մասին նա հայտարարել է հեռուստամարաթոնի եթերում։
Դանիլովը կարծում է, որ Հունգարիայի իշխանություններն իմացել են Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի նախապատրաստման մասին։ Ավելին, նրանք ունեին իրենց տարածքային շահը, համոզված է նա։
«Նույն Հունգարիան, որը բացահայտ հայտարարում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցության մասին։ Ավելին, նրան Պուտինը զգուշացրել է, որ մեր երկրի վրա հարձակում է լինելու։ Դուք տեսաք նրա դիրքորոշումը: Նա հավատում էր, որ կարող է տարածքի մի մասը վերցնել։ Դե, կտեսնենք, թե ինչ հետևանքներ կլինեն այս երկրի համար այս պատերազմի արդյունքում»,- ասել է ԱԽ քարտուղարը։

Киев: Венгрия знала о планах РФ и хотела забрать себе часть территории Украины
Секретарь Совета национальной безопасности и обороны Алексей Данилов подверг резкой критике позицию Венгрии относительно развязанной Россией войны против Украины. Об этом он сообщил в эфире телемарафона UAразом.
Данилов считает, что венгерские власти знали о подготовке агрессии против Украины. Более того, имели свой территориальный интерес, убежден он.
«Та же Венгрия, которая открыто заявляет о своем сотрудничестве с РФ. Более того, она была предупреждена Путиным, что будет нападение на нашу страну. Вы видели ее позицию. Она считала, что сможет забрать часть территории. Ну, увидим, какие последствия будут для этой страны по результатам этой войны», – заявил секретарь Совбеза.