Նախկին վարչապետին մահապատիժ է սպառնում
Պակիստանի նախկին վարչապետ Իմրան Խանին մեղադրանք է առաջադրվել աստվածանարգության համար, որը կարող է հանգեցնել մինչև 10 տարվա ազատազրկման կամ մահապատժի, հայտնում է Dawn-ը։
Գործը հարուցել է Փենջաբ նահանգի ոստիկանությունը՝ Խանի և 150 այլ մարդկանց նկատմամբ, այդ թվում՝ մի քանի նախկին նախարարների և նրա «Թեհրիկ-է-Ինսաֆ» կուսակցության առանցքային անդամների դեմ՝ Մուհամմադ Նաիմի խնդրանքով:
Բողոքի համաձայն՝ Խանը և նրա կողմնակիցները Սաուդյան Արաբիա կատարած այցի ժամանակ մասնակցել են անցած հինգշաբթի օրը նոր վարչապետ Շեհբազ Շարիֆի դեմ կազմակերպված ցույցին: Երբ Պակիստանի նոր վարչապետը և նրա պատվիրակության անդամները ժամանել են Մեդինայի Ալ-Մասջիդ-է-Նաբավի մզկիթ, հարյուրավոր մարդիկ սկսել են Շարիֆի դեմ կարգախոսներ բղավել: Տեսանյութում երևում է, որ մարդիկ, ենթադրաբար, ուխտագնացներ են Պակիստանից, որոնք բղավում են «գող» և «դավաճան» և վիրավորական արտահայտություններ են օգտագործում Շարիֆի և նրա պատվիրակության դեմ:
Սաուդյան Արաբիայի իշխանություններն ավելի ուշ հայտարարեցին, որ ձերբակալել են Պակիստանի հինգ քաղաքացիների, ովքեր ենթադրաբար մասնակցություն են ունեցել միջադեպին:
Իր հերթին, ինքը՝ Խանը և նրա կուսակցության անդամները հերքում են իրենց մասնակցությունը այս միջադեպին և ասում, որ այդ մեղադրանքները Խանի վրա նոր իշխանությունների կողմից հարձակման սկիզբն են։

Имран Хану грозит смертная казнь
Бывшему премьер-министру Пакистана Имрану Хану предъявлены обвинения в богохульстве, что может грозить тюремным заключением до 10 лет или смертной казнью, сообщает издание Dawn.
Дело было возбуждено полицией провинции Пенджаб против самого Хана и еще 150 человек, включая нескольких бывших министров и ключевых членов его партии «Техрик-и-Инсаф» по заявлению некоего Мухаммада Наима.
Как утверждается в жалобе, Хан и его сторонники причастны к прошедшей в минувший четверг акции против нового премьер-министра Шехбаза Шарифа в ходе его визита в Саудовскую Аравию. Когда новый премьер Пакистана и члены его делегации прибыли в мечеть Аль-Масджид-э-Набави в Медине, сотни людей начали выкрикивать лозунги против Шарифа. На видеозаписях видно, как люди, предположительно паломники из Пакистана, выкрикивают «вор» и «предатель» и нецензурно выражаются в адрес Шарифа и его делегации. Позже власти Саудовской Аравии заявили, что арестовали пятерых граждан Пакистана, предположительно причастных к этому инциденту.
В свою очередь сам Хан и члены его партии отрицают причастность к этому инциденту и заявляют, что выдвинутые обвинения являются началом атаки на Хана со стороны новых властей.