Ռուսաստանն արգելել է Ջասթին Թրյուդոյի և Կանադայի 591 այլ քաղաքացիների մուտքը
ՌԴ ԱԳՆ-ը հրապարակել է Կանադայի 592 քաղաքացիների ցուցակը, որոնց արգելված է մուտք գործել Ռուսաստան։ Ցուցակում ընդգրկված են Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին և Կանադայի անվտանգության և հետախուզության ծառայության տնօրեն Դեյվիդ Վիգնոտը։
«Ռուսական կողմից նման պատժամիջոցները կիրառվում են բացառապես ի պատասխան Կանադայի ղեկավարության թշնամական գործողությունների»,- ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նախարարությունը կոչ է արել Օտտավայի իշխանություններին հրաժարվել «ռուսաֆոբական ընթացքից», որը «զրկում է Կանադային անկախությունից» և «չի համապատասխանում նրա ազգային շահերին»։
Հիշեցնենք, որ Կանադայի խորհրդարանն Ուկրաինայի իրադարձություններն անվանել է «ցեղասպանություն» եզրույթով:

Россия запретила въезд премьер-министру Канады Трюдо и еще 591 канадцу
МИД России опубликовал список из 592 граждан Канады, которым закрыт въезд в Россию. В этот перечень вошли премьер-министр Канады Джастин Трюдо, глава МИД Канады Мелани Джоли и директор Службы безопасности и разведки страны Давид Виньо.
«С российской стороны подобного рода санкции вводятся вынужденно и исключительно в порядке реакции на враждебные действия руководства Канады», — подчеркнули в российском МИД.
В министерстве призвали власти в Оттаве отказаться от «русофобского курса», который «лишает Канаду самостоятельности» и «не отвечает ее национальным интересам».