Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային կփոխանցի Stormer ինքնագնացներ
Մեծ Բրիտանիան պատրաստվում է Ուկրաինային փոխանցել Stormer ինքնագնաց զենիթահրթիռային զենքեր՝ հագեցած Starstreak զենիթահրթիռային համակարգերով, գրում է The Sun-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Հրատարակության զրուցակիցներից մեկի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսը մտադիր է այս շաբաթ հայտարարությամբ հանդես գալ խորհրդարանի առաջ։
Ըստ The Sun-ի՝ պաշտպանության նախարարությունը երկու շաբաթ առաջ Ուկրաինայի ներկայացուցիչներին ցուցադրել է Stormer ինքնագնացներ՝ Սոլսբերիի հարթավայրում գտնվող ուսումնական հրապարակում: Դրանք երկիր կարող են առաքվել առաջիկա օրերին C-17 Globemaster ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռով։ Այս ինքնագնացները հագեցված են 16 լազերային կառավարվող զենիթային հրթիռներով։
Ապրիլի սկզբին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարեց, որ Լոնդոնը մտադիր է Ուկրաինային տրամադրել 100 միլիոն ֆունտ սթեռլինգի զենք, այդ թվում՝ Starstreak բազմաֆունկցիոնալ հրթիռներ։ Հաջորդ օրը, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպումից հետո, Ջոնսոնը հայտարարեց 120 զրահատեխնիկայի և հականավային համակարգերի լրացուցիչ մատակարարման մասին։ Մինչ այս Բրիտանիան Կիևին տվել է ավելի քան 4000 Javelin և NLAW մարդատար շարժական հակատանկային համակարգեր։
Ուկրաինային 800 մլն դոլարի հավելյալ օգնության տրամադրման մասին, ներառյալ զենքը, հայտարարել է նաև ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ուկրաինացի գործընկերոջ հետ հեռախոսազրույցից հետո։ Այն ներառում է 11 Mi-17 ուղղաթիռ, 18 155 մմ հաուբից, 200 զրահափոխադրիչ, 300 Switchblade կամիկաձե անօդաչու թռչող սարք, 500 Javelin հակատանկային հրթիռ և այլն»:
Կրեմլը, խոսելով Ուկրաինային զենք մատակարարելու մասին, հայտարարել է, որ դրանք չեն խանգարի Ռուսաստանին՝ հասնել ռազմական գործողության նպատակակետին։ Այնուամենայնիվ, Մոսկվան նոտա է հղել Կիևին զինող երկրներին։

The Sun узнала о планах Британии передать Киеву самоходки Stormer
Великобритания собирается передать Украине самоходные зенитные установки Stormer, оснащенные зенитно-ракетными комплексами Starstreak, пишет The Sun со ссылкой на источники.
По словам одного из собеседников издания, министр обороны Великобритании Бен Уоллес на этой неделе намерен выступить с заявлением об этом перед парламентом.
По данным The Sun, Минобороны продемонстрировало самоходки Stormer представителям Украины две недели назад на полигоне на Солсберийской равнине. Они могут быть доставлены в страну в ближайшие дни на военно-транспортных самолетах C-17 Globemaster. В боекомплекте у этих самоходных установок 16 зенитных ракет с лазерным самонаведением.
В начале апреля британский премьер-министр Борис Джонсон заявил, что Лондон намерен предоставить Украине вооружения на £100 млн, включая многоцелевые ракеты Starstreak. На следующий день, после встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским, Джонсон сообщил о дополнительной поставке 120 единиц бронетехники и противокорабельных комплексов. До этого Британия передала Киеву более 4 тыс. переносных противотанковых комплексов Javelin и NLAW.
О предоставлении Украине дополнительной помощи на $800 млн, в том числе оружия, заявил и президент США Джо Байден после телефонного разговора с украинским коллегой. Она включает 11 вертолетов Ми-17, 18 155-миллиметровых гаубиц, 200 бронетранспортеров, 300 дронов-камикадзе Switchblade, 500 противотанковых ракет Javelin и др. Зеленский ранее обратился к США с просьбой: «Дайте мне что-нибудь, чем я мог бы защитить свою страну».
В Кремле, говоря о поставках вооружений на Украину, заявляли, что они не помешают России достичь целей военной операции. Тем не менее Москва разослала вооружающим Киев странам ноту.