«Մոսկվա» հածանավը խոցվել է ուկրաինական հրթիռով
«Մոսկվա» հրթիռային հածանավը, որը հրդեհից հետո խորտակվել է Սև ծովում, խոցվել է ուկրաինական հականավային հրթիռով, հայտնում է The Washington Post-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ կառավարության բարձրաստիճան աղբյուրին։
Միաժամանակ, գործակալության զրուցակիցը չի կարողացել ասել, թե ուկրաինացի զինվորականները ստույգ ինչ զինատեսակ են օգտագործել։ Ավելի վաղ ուկրաինական լրատվամիջոցներն ու քաղաքական գործիչները, այդ թվում՝ Օդեսայի մարզի վարչակազմի ղեկավար Մաքսիմ Մարչենկոն, պնդել են, որ հածանավը խոցվել է ուկրաինական արտադրության «Նեպտուն» հականավային հրթիռներով։ Փենթագոնում WP-ի մեկ այլ աղբյուր նշել է, որ պայթյունը «Մոսկվա» հածանավում տեղի է ունեցել ապրիլի 13-ին, երբ նավը գտնվում էր Օդեսայից մոտ 75 ծովային մղոն հեռավորության վրա։ Ապրիլի 14-ին Փենթագոնի խոսնակ Ջոն Քիրբին ասել է, որ նավի վրա, իրոք, պայթյուն է տեղի ունեցել, սակայն ինչն է դրա պատճառը, դեռևս հայտնի չէ։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը պնդում է, որ հածանավի վրա անհայտ պատճառով հրդեհ է բռնկվել, ինչից էլ զինամթերք է պայթել։ Ապրիլի 15-ի գիշերը ՊՆ-ն հայտնել է, որ նավը կորցրել է կայունությունը և խորտակվել փոթորկի ժամանակ քարշակման ժամանակ։

Крейсер «Москва» поразили украинской ракетой
Ракетный крейсер «Москва», затонувший в Черном море после пожара, был поражен украинской противокорабельной ракетой, сообщает The Washington Post, ссылаясь на высокопоставленный источник в правительстве США.
При этом собеседник агентства не смог сказать, какую систему вооружения использовали украинские военные. Ранее украинские СМИ и политики, в том числе глава администрации Одесской области Максим Марченко, утверждали, что крейсер атаковали противокорабельными ракетами «Нептун» украинского производства. Другой источник WP в Пентагоне отметил, что взрыв на крейсере «Москва» произошел 13 апреля, когда корабль находился примерно в 75 морских миль от Одессы. 14 апреля пресс-секретарь Пентагона Джон Кирби заявил, что на корабле действительно случился взрыв, но что стало его причиной, пока неизвестно.
Министерство обороны России утверждает, что на крейсере по неустановленной причине произошел пожар, из-за чего стали взрываться боеприпасы. В ночь на 15 апреля Минобороны сообщило, что корабль потерял остойчивость и в условиях шторма затонул при буксировке.