Զելենսկին հրաժարվել է հանդիպել Գերմանիայի նախագահի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հրաժարվել է Կիևում ընդունել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին։
Ինչպես հաղորդում է գերմանական Bild հրատարակությունը, Գերմանիայի նախագահը նախատեսում էր ԵՄ երկրների կառավարական այլ պատվիրակությունների հետ միասին այցելել Ուկրաինա։
«Սակայն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փակել է ճանապարհին։ Այս պահին նա չի ցանկանում հանդիպել Շտայնմայերի հետ Կիևում։ ԵՄ մյուս քաղաքական գործիչներին թույլ են տալիս գալ»,- գրում է Bild-ը։
Պատճառը Ռուսաստանի հետ վերջին տարիներին Շտայնմայերի սերտ կապերն են։ Որպես արտաքին գործերի նախարար՝ նա կապեր է պահպանել, մասնավորապես, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Շտայնմայերը նաև եղել է «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի ակտիվ կողմնակիցը և համարվում է դաշնային կառավարության՝ Ռուսաստանին բարեկամական քաղաքականության ճարտարապետը, գրում է Bild-ը։

Из-за тесных связей с Россией: Зеленский отказался встречаться с президентом Германии
Президент Украины Владимир Зеленский отказался принять в Киеве президента ФРГ Франка-Вальтера Штайнмайера.
По информации немецкого издания Bild из украинских правительственных кругов, президент Германии планировал посетить Украину вместе с другими правительственными делегациями из стран ЕС.
"Но на пути стоит президент Украины Владимир Зеленский. В данный момент он не хочет встречаться со Штайнмайером в Киеве. Другим политикам ЕС разрешено приехать", - пишет Bild.
Причина - тесные связи Штайнмайера с Россией в последние годы. В качестве министра иностранных дел он поддерживал контакты, в частности, с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Штайнмайер также был активным сторонником газопровода "Северный поток-2" и считается архитектором дружественной России политики федерального правительства, пишет Bild.