Չինական ընկերությունները որոշել են ռուսական ածխի և նավթի դիմաց վճարել յուանով
Ռուսաստանից ածուխի և նավթի առաջին մատակարարումները, որոնց դիմաց կվճարվի յուանով, Չինաստան կուղևորվեն այս տարվա ապրիլին և մայիսին, գրում է Bloomberg-ը՝ Fenwei Energy Information Service չինական խորհրդատվական ընկերությանը հղումով։
Հաղորդվում է, որ մի քանի չինական ընկերություններ մարտին յուանով գնել են ռուսական ածուխ: Սրանք հումքի առաջին մատակարարումները կլինեն չինական արժույթով այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը և Եվրոպան Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանեցին Ուկրաինայում ռազմական գործողության պատճառով և մի շարք ռուսական բանկերի անջատեցին SWIFT միջազգային հաշվարկային համակարգից:
Գործակալությունը նշում է, որ նավթի ռուս առևտրականները չինացի գնորդներին հնարավորություն են տվել վճարել մատակարարումների համար յուանով։ Չինաստանի մասնավոր վերամշակող գործարանները մայիսին կստանան ESPO տեսակի նավթի (ESPO) առաջին խմբաքանակները, որոնք գնվել են յուանով:
Չինական ընկերություններն ավանդաբար Ռուսաստանում ածուխ են գնել դոլարով, սակայն SWIFT-ից մի շարք ռուսական բանկերի անջատումից հետո չինացի շատ գնորդներ դադարեցրել են գործարքները, նշում է Bloomberg-ը։ Անցյալ տարի Ռուսաստանը Չինաստանին ածուխի խոշորագույն մատակարարների շարքում երկրորդ տեղն է զբաղեցրել՝ Պեկինի և Կանբերայի միջև հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին տեղահանելով Ավստրալիան։
Reuters-ը հայտնում է, որ չինական պետական ​​ընկերությունները պահպանում են Ռուսաստանից նավթի մատակարարումների առկա պայմանագրերը, սակայն մինչ այժմ ձեռնպահ են մնացել նոր պայմանագրեր կնքելուց՝ Արևմուտքի պատժամիջոցների հետ կապված Պեկինի զգուշավոր քաղաքականության ֆոնին:

Bloomberg: китайские компании начали покупать уголь и нефть в России за юани
Первые поставки угля и нефти из России, оплаченные в юанях, поступят в Китай в апреле и мае текущего года, пишет Bloomberg со ссылкой на китайскую консалтинговую фирму Fenwei Energy Information Service.
Сообщается, что несколько китайских компаний приобрели российский уголь за юани в марте. Это будут первые поставки сырья, расчеты за которые осуществлялись в китайской валюте, с тех пор как США и Европа ввели санкции против России из-за военной операции на Украине и отрезали ряд российских банков от международной системы расчетов SWIFT.
Агентство отмечает, что российские нефтетрейдеры предоставили китайским покупателям возможность оплаты поставок в юанях. Частные нефтепереработчики в Китае в мае получат первые партии нефти сорта ESPO (ВСПО), приобретенные за юани.
Китайские компании традиционно приобретали уголь в России за доллары, однако вслед за отключением ряда российских банков от SWIFT многие китайские покупатели приостановили сделки, отмечает Bloomberg. Россия в прошлом году заняла второе место среди крупнейших поставщиков угля в КНР, потеснив Австралию на фоне ухудшения отношений между Пекином и Канберрой.
Агентство Reuters сообщает, что китайские госкомпании сохраняют действующие контракты на поставки нефти из России, но пока воздерживаются от заключения новых на фоне осторожной политики Пекина в связи с западными санкциями. По словам собеседников агентства, энергетические компании Китая PetroChina, Sinopec, Sinochem и CNOOC решили не участвовать в торгах российской нефтью с поставками в мае.