ՆԱՏՕ-ն կանխատեսում է Ռուսաստանի մեծ հարձակում Դոնբասում
ՆԱՏՕ-ն մոտ ապագայում մեծ ճակատամարտ է ակնկալում Դոնբասի համար: Այս մասին հինգշաբթի՝ ապրիլի 7-ին, Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների հանդիպման արդյունքներով հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը, փոխանցում է Deutsche Welle-ն։
Սթոլթենբերգը վստահ է, որ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի հյուսիսային շրջաններից զորքերի դուրսբերումը նահանջ չէ, այլ ուժերի վերախմբավորում՝ հետագա տեղափոխմամբ դեպի արևելք։ «Մենք ակնկալում ենք մեծ ճակատամարտ Դոնբասում, ռուսական մեծ հարձակում։ Եվ դա է պատճառը, որ ՆԱՏՕ-ի երկրներն այսօր մատնանշեցին Ուկրաինային մեծ աջակցություն ցուցաբերելու հրատապությունը»,- նշել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։
Նրա խոսքով՝ պատերազմն ավարտելու ամենահեշտ ճանապարհը կլինի այն, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը որոշի զորքերը դուրս բերել Ուկրաինայից և լրջորեն մասնակցի բանակցություններին։ «Բայց մենք պետք է իրատես լինենք: Մենք նշաններ չենք տեսնում, որ նախագահ Պուտինը փոխել է Ուկրաինայի նկատմամբ վերահսկողության իր առաջնային նպատակը»,- հավելել է Սթոլթենբերգը։

Прогноз НАТО: Россия скоро начнет большое наступление в Донбассе
В НАТО ожидают в ближайшее время большой битвы за Донбасс. Об этом заявил генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг по итогам заседания министров иностранных дел стран НАТО в Брюсселе в четверг, 7 апреля, сообщает Deutsche Welle.
Столтенберг уверен, что отвод Россией войск из северных областей Украины – не отступление, а перегруппировка сил с последующей переброской на восток. «Мы ожидаем большой битвы в Донбассе, большого российского наступления. И это причина, почему государства НАТО сегодня указали на срочность предоставления Украине большой поддержки», - отметил генсек НАТО.
По словам генсека альянса, простейшим способом прекратить войну было бы решение президента России Владимира Путина вывести войска из Украины и всерьез участвовать в переговорах. «Но мы должны быть реалистами. Мы не видим признаков того, что президент Путин изменил свою основную цель – контроль над Украиной и значительные победы на поле боя», - добавил Столтенберг.