Զելենսկին հետմահու պարգևատրել է Կիևի մատույցներում զոհված վավերագրող Մաքսիմ Լևինին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ուկրաինացի լուսանկարիչ և վավերագրող Մաքսիմ Լևինին հետմահու պարգևատրել է «Արիության III աստիճանի շքանշանով»։ Պետության ղեկավարի հրամանագրում ասվում է, որ շքանշանը շնորհվել է Ուկրաինայում տեղի ունեցողը լուսաբանելիս «անձնական խիզախության և անձնուրաց գործերի համար»։
Մարտի 13-ին Լևինը գնացել է նկարահանումների Կիևի շրջանի Գուտա-Մեժիգորսկայա գյուղի տարածքում, նրան ուղեկցել է զինվոր և նախկին լուսանկարիչ Ալեքսեյ Չերնիշևը։ Դրանից կարճ ժամանակ անց տարածքում սկսվել են ռազմական գործողություններ, և նրանց հետ կապը կորել է:
Լևինի մարմինը հայտնաբերվել է նախօրեին՝ ապրիլի 2-ին, մինչ այժմ Չեռնիշևի ճակատագրի մասին ոչինչ հայտնի չէ։ Ֆոտոլրագրողը համագործակցել է Reuters-ի, BBC-ի, Associated Press-ի և այլ լրատվամիջոցների հետ, ինչպես նաև մասնակցել է ԱՀԿ-ի, ՄԱԿ-ի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և ԵԱՀԿ-ի ֆոտո և վիդեո նախագծերին:

Зеленский посмертно наградил погибшего под Киевом документалиста Левина
Президент Украины Владимир Зеленский посмертно наградил украинского фотографа и документалиста Максима Левина орденом «За мужество» III степени. В указе главы государства говорится, что орден присужден за «личное мужество и самоотверженные поступки» во время освещения происходящего на Украине.շ
Как сообщал «Левый берег», Левин 13 марта отправился для съемок в район села Гута-Межигорская в Киевской области, его сопровождал военнослужащий и бывший фотограф Алексей Чернышев. Вскоре после этого в регионе начались боевые действия, и связь с ними пропала.
Тело Левина нашли накануне, 2 апреля, о судьбе Чернышева пока ничего не известно.
Левин работал в «Левом береге» более десяти лет. Фотожурналист также сотрудничал с Reuters, Би-би-си, Associated Press и другими СМИ, занимался фото- и видеопроектами для ВОЗ, ООН, ЮНИСЕФ, ОБСЕ.