#Stellantis-ը կդադարեցնի մեքենաների հավաքումը Կալուգայում
Ավտոարտադրող Stellantis-ը հայտնել է, որ շուտով կդադարեցնի մեքենաների հավաքումը Կալուգայում գտնվող իր գործարանում՝ պահեստամասերի պակասի պատճառով: Այս մասին հայտարարել է ընկերության գլխավոր մենեջեր Կառլոս Տավարեսը, ում խոսքերը մեջբերում է ֆրանսիական BFM TV հեռուստաալիքը։
«Ռուսաստանի Կալուգա քաղաքում գտնվող Stellantis գործարանը ստիպված կփակվի բաղադրիչների պակասի պատճառով: Եվ դա աշխարհն ավելի լավը չի դարձնի: Մենք հետևում ենք օրենքի յուրաքանչյուր տառին, ամեն ինչ անում ենք պատժամիջոցները պահպանելու համար, բայց մեզ խաղաղություն է պետք։ Հուսով եմ, որ խաղաղությունը կվերադառնա, քանի որ մեր բիզնեսը ապահովում է բարգավաճում և հարստություն»,- ասել է Տավարեսը Թուրինում ընկերության գործարան կատարած այցի ժամանակ։
Կալուգայի գործարանում արտադրությունը ներկայում շարունակվում է, բայց միայն ներքին ռուսական շուկայի համար:
Ավելի վաղ՝ մարտի 11-ին, Stellantis կոնցեռնը, որը Mitsubishi Motors-ի հետ միասին պատկանում է Կալուգայի մարզում գտնվող PSMA Rus գործարանին, հայտարարեց Ռուսաստան ավտոմեքենաների և թեթև կոմերցիոն մեքենաների (LVC) ներմուծման և արտահանման դադարեցման մասին։

Stellantis приостановит сборку машин в Калуге
Автопроизводитель Stellantis заявил, что вскоре приостановит сборку автомобилей на заводе в Калуге из-за нехватки запчастей. Об этом заявил генеральный менеджер компании Карлос Таварес, слова которого приводит французский телеканал BFM TV.
«Завод Stellantis в Калуге, в России, будет вынужден прекратить работу из-за нехватки компонентов. И это не сделает мир лучше. Мы следуем каждой букве закона, делаем все, чтобы соблюдать санкции, но нам нужен мир. Я надеюсь, что мир вернется, так как наш бизнес обеспечивает благополучие и богатство», — сказал Таварес во время поездки на завод компании в Турине.
По его словам, которые приводит агентство Reuters, в настоящее время производство на заводе в Калуге продолжается, но только для внутреннего российского рынка.
Ранее, 11 марта, концерн Stellantis, который совместно с Mitsubishi Motors владеет заводом «ПСМА Рус» в Калужской области, объявил о приостановке импорта и экспорта из России легковых автомобилей и легкого коммерческого транспорта (LVC). «Экспорт LCV из России и импорт автомобилей в Россию временно приостановлены из-за нарушений логистических цепочек», — сообщили тогда РБК в пресс-службе Stellantis.