Մեն կղզին հաշվառումից հանել է ռուս օլիգարխների, այդ թվում՝ Մորդաշովի և Աբրամովիչի 8 ինքնաթիռ և ուղղաթիռներ
![]() Մեն կղզին, որը մասնավոր ինքնաթիռների համար ամենահայտնի իրավասություններից մեկն է, հաշվառումից հանել է ռուս օլիգարխների 8 ինքնաթիռ, այդ թվում՝ այն օլիգարխների, որոնք պատժամիջոցների չեն ենթարկվել: Այս մասին հայտնում է Forbes Russia-ն։ Այսպիսով, մարտի 3-ից մարտի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում USM-ի համասեփականատեր Ալիշեր Ուսմանովի Airbus A340 օդանավերը և Severstal-ի համասեփականատեր Ալեքսեյ Մորդաշովի Bombardie BD-700 Global Express ինքնաթիռները հաշվառումից հանվել են։ Հանվել է նաև երկու ինքնաթիռ՝ Արկադի և Բորիս Ռոտենբերգների 700 Global Express-ը և Uralchem-ի և Uralkali-ի համասեփականատեր Դմիտրի Մազեպինի Gulfstream G650-ը։ Բացի այդ, գրանցումից զրկվել են նաև Ուսմանովի H175 ուղղաթիռը, երեք EC-145 ուղղաթիռները և Ռոման Աբրամովիչի EC-155 ուղղաթիռը, որոնք արտադրվել են Airbus Helicopters ընկերության կողմից։ Միևնույն ժամանակ, Մեն կղզում գրանցումից հանվել են ոչ միայն պատժամիջոցների ենթարկված գործարարների ինքնաթիռները: Այսպես, Falcon 8X-ը՝ կապված TCS Group-ի համասեփականատեր Օլեգ Տինկովի հետ, ՖԱ «Մոնակո»-ի սեփականատեր Դմիտրի Ռիբոլովլևի Airbus A319-ը և Gulfstream-ը, «Կրասնոդարի» սեփականատեր Սերգեյ Գալիցկու G650-ը ևս գրանցումից հանվել են: Forbes-ի զրուցակիցը, ով ծանոթ է գործարարներից մեկի հետ, ասել է, որ ավիացիոն իշխանությունների ներկայացուցիչներն այժմ հաշվառումից հանում են Ռուսաստանի հետ կապված բոլոր օդանավերը՝ անկախ նրանից, թե որտեղ են գրանցված։ Այս պահին թվարկված բոլոր ինքնաթիռները «գրանցման նոր վիճակ» սյունակում «տվյալներ չունեն»։ Մեն կղզին մասնավոր ինքնաթիռների համար ամենահայտնի իրավասություններից մեկն է: Տեղական օրենսդրության առանձնահատկություններից ելնելով՝ այնտեղ գրանցված օդանավերի սեփականատերերը կարող են նավ գնելիս վճարված ԱԱՀ-ի վերադարձի իրավունք ունենալ: Ռեգիստրի կարևոր առավելությունը կղզու աշխարհագրական դիրքն է. Մենը գտնվում է Բրիտանական կղզիների կենտրոնում՝ Եվրոպայից ոչ հեռու, նրա հետ նույն ժամային գոտում։ Նաև ինքնաթիռի սեփականատերը ստանում է մի շարք նախապատվություններ, օրինակ՝ բարձր կարգավորող ստանդարտներ, առանց ապահովագրավճարների հարկի: Միևնույն ժամանակ, ռուս գործարարները քիչ հնարավորություններ ունեն վերագրանցելու իրենց ինքնաթիռները, քանի որ եվրոպական իրավասություններն այժմ անհասանելի են, իսկ Կայման կղզիներն ու Արուբան կարող են համանման քայլեր ձեռնարկել, ինչպես Մենը: |

Остров Мэн снял с регистрации 8 самолетов российских олигархов, в том числе Мордашова и Абрамовича
Остров Мэн, являющийся одной из наиболее популярных юрисдикций для частных самолетов, сняла с регистрации 8 воздушных судов российских олигархов, в том числе и не попавших под санкции.
Об этом сообщает Forbes Россия.
Так, в период с 3 по 10 марта марта с учета был снят самолет Airbus A340 совладельца USM Алишера Усманова и Bombardie BD-700 Global Express совладельца Северстали Алексея Мордашова.
Также было снято два самолета -700 Global Express Аркадия и Бориса Ротенбергов и Gulfstream G650 совладельца "Уралхима" и "Уралкалия" Дмитрия Мазепина.
Регистрации лишился, кроме того, вертолет H175 Усманова, три вертолета EC-145 и вертолет EC-155 Романа Абрамовича, все производства Airbus Helicopters.
При этом с учета на острове Мэн были сняты не только джеты подсанкционных бизнесменов: с учета был снят Falcon 8X, связанный с совладельцем TCS Group Олегом Тиньковым, Airbus A319 владельца ФК "Монако" Дмитрия Рыболовлева и Gulfstream G650 владельца ФК "Краснодар" Сергея Галицкого.
Собеседник Forbes, знакомый с одним из бизнесменов, рассказал, что представители авиационных властей сейчас лишают регистрации все суда, связанные с Россией, независимо от того, где они зарегистрированы. На данный момент у всех перечисленных самолетов в графе "новое государство регистрации" указано "нет данных".
Остров Мэн – одна из самых популярных юрисдикций для частных джетов. Благодаря особенностям местного законодательства владельцы зарегистрировавшихся там самолетов могут иметь право возместить НДС, уплаченный при покупке судна.
Важное преимущество реестра – географическое расположение острова: Мэн находится в центре Британских островов, недалеко от Европы, в одном с ней часовом поясе. Также владелец самолета получает ряд преференций, например, высокие регулятивные стандарты, отсутствие налога на страховую премию.
При этом возможностей перерегистрировать свои джеты у российских бизнесменов остается немного, ведь европейские юрисдикции теперь недоступны, а Каймановы Острова и Аруба могут предпринять аналогичные шаги с островом.