ԵՄ-ը համաձայնեցրել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների չորրորդ փաթեթը
Եվրոմիությունը համաձայնեցրել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների չորրորդ փաթեթը, հայտնել է ԵՄ խորհրդում նախագահող ֆրանսիական պատվիրակությունը։
Նշվում է, որ պատժամիջոցներն ուղղված են Ուկրաինայում ռազմական գործողություններում ներգրավված անձանց ու կազմակերպությունների, ինչպես նաև Ռուսաստանի տնտեսության մի շարք ոլորտների դեմ։
Հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ ԵՄ-ը դիմել է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը՝ խնդրանքով՝ դադարեցնել Բելառուսի անդամակցության թեկնածության քննարկումը: Նաև կկասեցվի Ռուսաստանի՝ առավել բարենպաստ ազգի կարգավիճակը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԵՄ-ն պատրաստվում է նոր պատժամիջոցներ կիրառել «Ռոսնեֆտի», «Տրանսնեֆտի» և «Գազպրոմ Նեֆտի» դեմ։ Նախնական տվյալներով՝ ընկերություններին սպառնում է ներդրումների արգելք, որը կսառեցնի ԵՄ ֆինանսավորումը բոլոր տեսակի հանածո վառելիքի արդյունահանման նախագծերի համար։

Евросоюз согласовал четвертый пакет санкций против России
Европейский союз согласовал четвертый пакет санкций против России, передает Gazeta.ru со ссылкой на французскую миссию, председательствующей в Совете ЕС.
Отмечается, что санкции направлены против физлиц и организаций, причастных к военным действиям в Украине, а также ряда секторов российской экономики.
В заявлении также говорится, что ЕС обратился во Всемирную торговую организацию с просьбой приостановить рассмотрение кандидатуры Беларуси на присоединение, а также приостановке для России режима наибольшего благоприятствования.
Ранее сообщалось, что ЕС собирается ввести новые санкции против «Роснефти», «Транснефти» и «Газпром нефти». По предварительным данным, компаниям грозит запрет на инвестиции, который заморозит финансирование ЕС проектов по добыче всех видов ископаемого топлива.