Շվեյցարիան արգելել է երկակի նշանակության և պաշտպանական նշանակության ապրանքների և նավթի արտահանումը Ռուսաստան
![]() Ուրբաթ օրը Շվեյցարիայի իշխանություններն արգելել են պաշտպանության և անվտանգության համար երկակի նշանակություն ունեցող ապրանքների, ինչպես նաև նավթի, ավիացիայի և տիեզերական արդյունաբերության համար նախատեսված ապրանքների արտահանումը Ռուսաստանի Դաշնություն: «Արգելվում է երկակի նշանակության ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան՝ անկախ դրանց վերջնական օգտագործման եղանակից կամ օգտագործողից: Արգելքի տակ է հայտնվել նաև այն ապրանքների արտահանումը, որոնք կարող է նպաստել ռուսական ռազմական ոլորտի և տեխնոլոգիաների բարելավմանը կամ պաշտպանության ոլորտի զարգացմանը և զարգացմանը»,- ասվում է երկրի Դաշնային խորհրդի մամուլի հաղորդագրությունում։ Բացի այդ, Շվեյցարիան արգելք է սահմանում նավթային ոլորտում մի շարք ապրանքների և ծառայությունների ներմուծման վրա։ «Նավթի ոլորտում որոշ ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը Ռուսաստան այլևս չի թույլատրվում: Ավելին, արգելվում է որոշակի ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանումը, որոնք կարող են օգտագործվել ավիացիայի և տիեզերական արդյունաբերության մեջ», - ընդգծվում է փաստաթղթում։ |