Մոսկվան արտաքսել է ԱՄՆ-ի փոխդեսպանին
Ռուսաստանը արտաքսել է Մոսկվայում ԱՄՆ փոխդեսպան Բարտ Գորմանին, հայտնել է դիվանագիտական ​​առաքելության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեյսոն Ռեբհոլցը։
«Ռուսաստանը արտաքսել է Ռուսաստանում ԱՄՆ-ի փոխդեսպան Բարտ Գորմանին: Գորմանը դեսպանից հետո երկրորդ ամենակարևոր պաշտոնյան էր Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատանը և դեսպանատան բարձրագույն ղեկավարության առանցքային անդամը»,- ասել է նա:
Ռեբհոլցը նշել է, որ հունվարին Վաշինգթոնում ՌԴ փոխդեսպանը լքել է ԱՄՆ-ը։ Նրա խոսքով, դա տեղի է ունեցել «հունվարին իր գործուղումն ավարտելուց հետո հերթական դիվանագիտական ​​ռոտացիայի շրջանակներում»: Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշել է ՌԴ դեսպան Անատոլի Անտոնովը, հունվարի վերջին մի խումբ ռուս դիվանագետներ լքել են Միացյալ Նահանգները: Այնուհետ Պետդեպարտամենտը բարձրացրել է Վաշինգթոնից նրա հեռանալու հարցը, եթե Մոսկվան վիզա չտրամադրի ամերիկյան դիվանագիտական ​​առաքելության ղեկավարի պահակախմբին։
Ռեբհոլցը գործակալությանը պատմել է, որ Գորմանը վավեր վիզա ունի և Ռուսաստանում է եղել 3 տարուց պակաս:
«Մենք շեշտում ենք, որ Ռուսաստանի գործողությունների արդյունքում ավելի քիչ դիվանագետներ են աշխատում Ռուսաստանում ԱՄՆ առաքելությունում, քան ռուսաստանյան դիվանագետներ՝ Վաշինգթոնում: Մեր նպատակն է ավելի մեծ հավասարություն և փոխադարձություն մեր առաքելությունների աշխատանքում»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները վաղուց Ռուսաստանին ծանուցել է երեք տարուց ոչ ավելի մնալու կանոնի մասին և վեց ամիս առաջ ծանուցել է մեկնելու մասին։
«Ի պատասխան՝ Ռուսաստանը պահանջում է ամերիկացի դիվանագետներից, որ նրանք հեռանան եռամյա ժամկետի ավարտից շատ առաջ և երկու շաբաթ ժամանակ է տալիս հեռանալու համար՝ դա անվանելով նմանատիպ միջոցներ։ Բայց դա նույնը չէ»,- ասել է Ռեբհոլցը։
Նա հայտարարել է, որ ամերիկյան կողմը Ռուսաստանին կոչ է անում «դադարեցնել ամերիկացի դիվանագետների անհիմն արտաքսումները և վերականգնել դիվանագիտական ​​առաքելությունները»։ Վաշինգթոնը դիվանագետի արտաքսումը համարում է «էսկալացիոն քայլ» և դիտարկում է պատասխան միջոցների հնարավորությունը, հավելել է ՌԻԱ Նովոստիի զրուցակիցը։

Россия выслала заместителя посла США Гормана
Россия выслала заместителя посла США в Москве Барта Гормана, заявил РИА Новости пресс-секретарь дипмиссии Джейсон Ребхольц.
"Россия выслала заместителя главы миссии США (DCM) в России Барта Гормана. Горман был вторым по значимости должностным лицом в посольстве США в Москве после посла и ключевым членом высшего руководящего состава посольства", — сообщил он.
Ребхольц упомянул, что в январе США покинул заместитель российского посла в Вашингтоне. По его словам, это произошло "в рамках регулярной дипломатической ротации, после завершения своей командировки в январе".При этом, как отмечал посол России Анатолий Антонов, в конце января из Штатов уехала группа российских дипломатов. Госдепартамент тогда поставил вопрос о его отъезде из Вашингтона, если Москва не выдаст визы охранникам главы американского диппредставительства.
Ребхольц рассказал агентству, что у Гормана была действующая виза, он пробыл в России менее трех лет.
"Мы отмечаем, что действия России привели к тому, что в американской миссии в России сейчас работают меньше дипломатов, чем в российской в Вашингтоне. Наша цель — больший паритет и взаимность в работе наших миссий", — сказал он.
По его словам, США давно уведомили Россию о правиле пребывания не дольше трех лет более года назад и заблаговременно, за шесть месяцев предупредили об отъезде.
"В ответ Россия требует от американских дипломатов, чтобы они уезжали задолго до истечения трехлетнего срока пребывания, и дает им две недели на отъезд, называя это аналогичными мерами. Но это не одно и тоже", - отметил Ребхольц.
Он заявил, что американская сторона призывает Россию "прекратить необоснованные высылки американских дипломатов и восстановить дипмиссии". Вашингтон считает высылку дипломата "эскалационным шагом" и рассматривает возможность ответных мер, добавил собеседник РИА Новости.