«Հյուսիս-հարավ» նախագիծը վերաձևակերպել ենք «Հյուսիս-հարավ-արևելք-արևմուտք»»․ Փաշինյան
Այսօր՝ Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ հայտարարվել է «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհի Սիսիան-Քաջարան հատվածի նախաորակավորման մրցույթը։
«Մրցույթի իմաստն այն է, որ մենք առաջին փուլում հրավիրում ենք այն կազմակերպություններին, ովքեր հայտ են ներկայացնում այդ ճանապարհի շինարարությունն իրականացնելու համար»,- ասաց նա։
«Վերջին շրջանի՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ քննարկումների արդյունքում, «Հյուսիս-հարավ» նախագիծն ըստ էության վերաձևակերպել ենք և դարձրել «Հյուսիս-հարավ-արևելք-արևմուտք» նախագիծ և հույս ունենք, որ մեծ տեմպերով կիրականացնենք։ Սա նշանակում է, որ այդ ճանապարհի՝ հայկական խաչմերուկի ճյուղերից մեկը կկապի Իրանին, մյուս ճյուղը Ադրբեջանին և հետագայում դեպի Նախիջևան, Թուրքիա։ Պետք է հույս ունենալ, որ մինչև տարեվերջ կոնկրետ շինարարական ընկերություն կունենանք, որը կիրականացնի աշխատանքը։ Իհարկե, «Արևելք-արևմուտք»-ի նախագծային հատվածն արված չէ, բայց հընթացս քաղաքական պամանավորվածությունների ձեռքբերման համատեքստում շատ արագ կիրականացնենք նաև այդ հատվածը»,- նշեց վարչապետը։

Никол Пашинян: Мы реорганизовали проект «Север-Юг» в проект «Север-Юг-Восток-Запад»
Армения объявила тендер на строительство участка трассы Север-Юг между городами Сисиан и Каджаран. Об этом заявил на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Приглашаются желающие проектные и строительные компании, из которых затем будут отобраны те, кто может проводить работы такого масштаба»,- сказал он.
«В результате недавних обсуждений вокруг открытия региональных коммуникаций мы фактически реорганизовали проект «Север-Юг», превратив в проект «Север-Юг-Восток-Запад», и надеемся реализовать его в кратчайшие сроки. Это означает, что одна из ветвей этой дороги соединит Иран, другая – Азербайджан, позже - Нахиджеван, Турцию. Будем надеяться, что к концу года у нас будет конкретная строительная компания, которая будет выполнять работы»,- добавил премьер-министр.