ԱՄՆ-ն նախատեսում է Պուտինի դեմ նոր պատժամիջոցներ
Ամերիկացի դեմոկրատ սենատորներն առաջարկել են հակառուսական պատժամիջոցների նոր փաթեթ, որոնք անմիջապես կկիրառվեն, եթե Ռուսաստանը ներխուժի Ուկրաինա: Նրանք նախատեսում են փաստաթուղթը հրապարակել չորեքշաբթի օրը: Ըստ Washington Post-ի, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմն արդեն տվել է իր համաձայնությունը։
«Չորեքշաբթի օրը դեմոկրատ սենատորները կներկայացնեն պատժամիջոցների նոր փաթեթը այն պարագայի համար, եթե ՌԴ նախագահ Պուտինը ներխուժի Ուկրաինա»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցները կարող են ազդել անձամբ Ռուսաստանի ղեկավարի, ինչպես նաև այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների և զինվորականների, բանկերի և SWIFT վճարային համակարգին հասանելիության վրա։

WP: Сенаторы-демократы в США предложили ввести санкции против Путина
Американские сенаторы-демократы предложили новый пакет антироссийских санкций на случай гипотетического "вторжения РФ" на Украину. Обнародовать документ они планируют в среду, и, как пишет газета Washington Post, администрация президента США Джо Байдена уже поддержала эти меры.
"Сенаторы-демократы в среду обнародуют свежий пакет санкций, если президент России Путин вторгнется на Украину", — говорится в сообщении издания.
По его данным, санкции могут затронуть лично российского лидера, а также других высокопоставленных чиновников и военных, банки и доступ к системе платежей SWIFT.