«Ղազախստանը կտրվել է թյուրքական աշխարհի շղթայից և դարձել ռուսական աշխարհի ազդեցության գոտի». Սուրեն Սարգսյան
Երկուշաբթի, 10 հունվարի, 2022 թ., 13:18
Միջազգայանգետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ղազախական հեղափոխության միջազգային կոնտեկստը. ղազախական հեղափոխությունը տապալեց այդ երկրի փաստացի նախագահ Նազարբաևին:
1. Հիմա, եթե Տոկաևը պահպանի իր պաշտոնը, (կարծես՝ ամեն ինչ դրան է գնում), ապա առավելապես Ռուսաստանի շնորհիվ: Սա նշանակում է լինել կախված Ռուսաստանից համարյա այնքան, որքան կախված է Բելառուսը: Ի դեպ, հենց Ռւսաստանի շնորհիվ է Տոկայևն ստացել անսահման իշխանություն և հենց Տոկաևն է այս պահին հեղափոխության հիմնական շահառուն:
2. Գոնե այս պահին Ղազախստանը, ըստ էության, կտրվել է թյուրքական աշխարհի շղթայից և դարձել է ռուսական աշխարհի ազդեցության գոտի (տես՝ թուրքիայի դիրքավորումը պանթուրքական զորքեր ստեղծելու անհրաժեշտության մասին):
Բնականաբար, նման իրավիճակը խառնում է նաև Թուրքիայի խաղաքարտերը՝ նեոօսմանյան կայսրություն ձևավորելու ճանապարհին (տես՝ թուրք-ադրբեջանական համատեղ հիստերիան):
3. Եթե Ռուսասանը կորցներ Ղազախստանը, ապա նա կկորցներ նաև ԵԱՏՄ-ն, քանի որ առանց ԵԱՏՄ հեղինակ և երկրորդ ԵԱՏՄ տնտեսություն Ղազախստանի, այդ կառույցը չէր լինի:
Ի դեպ, ոչ ստաբիլ Ղազախստանը լուրջ մարտահրավեր է չինական ճանապարհ և գոտի նախագծի իրականացման համար և այս առումով, կարծում եմ, Ռուսաստանն ունի Չինաստանի լիակատար աջակցությունը՝ ամեն գնով իրավիճակը ստաբիլացնելու համար (տես՝ Չինաստանի նախագահի ուղերձը):
Մի բան է պարզ: Կապ չունի, թե ով է բարձրացնում հեղափոխական ալիքը, կարևոր է, թե ով է կարողանում այդ ալիքը ճիշտ ժամանակին առավել օպերատիվ որսալ և վերցնել իր շահաբաժինը»:

Сурен Саркисян: Казахстан оторвался от цепочки тюркского мира и стал зоной российского влияния
Политолог-международник Сурен Саркисян на своей странице в Facebook пишет: «Международный контекст казахстанской революции.
Казахстанская революция свергла фактического президента этой страны Назарбаева.
1.Теперь, если Токаев сохранит свой пост (кажется, все идет к этому), то преимущественно благодаря России. А это означает, что Казахстан отныне будет зависеть от России практически настолько, насколько Беларусь. Кстати, именно благодаря России Токаев получил безграничную власть и именно Токаев на данный момент является главным бенефициаром революции.
2. Хотя бы на данный момент Казахстан, по сути, оторвался от цепочки тюркского мира и стал зоной влияния русского мира (См. позиционирование Турции относительно необходимости создания пантюркской армии).
Естественно, подобная ситуация смешивает и карты Турции на пути формирования неоосманской империи (см. турецко-азербайджанскую истерию).
3. Если бы Россия потеряла Казахстан, она потеряла бы и ЕАЭС, поскольку без автора и второй экономики ЕАЭС – Казахстана – данная структура не могла существовать.
Кстати, нестабильный Казахстан является серьезным вызовом для реализации китайского проекта «Один пояс и один путь», и в этом плане, полагаю, действия России пользуются полноценной поддержкой Китая – в целях стабилизации ситуации любой ценой (см. послание лидера Китая).
Очевидно одно: не имеет значения, кто поднимает революционную волну, важно то, кто в нужное время оперативно ловит эту волну и забирает свою долю».