«Թուրքիայի և Ադրբեջանի տարածաշրջանային հաշվարկները խառնվել են». Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի գրառումը․ «Ղազախստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները բավականին ուշագրավ լույսի ներքո են ներկայացվում ադրբեջանական և թուրքական մամուլում։
Եթե ղազախստանյան ճգնաժամի առաջին օրերին Ադրբեջանում հիմնականում չոր լրատվություն էր տրվում, ապա ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի Ղազախստան տեղափոխվելուց հետո ադրբեջանական կայքերն ու թելեգրամյան ալիքները, որոնք ակնհայտորեն պետական կառավարման ներքո են, ոչ միայն հակառուսական, այլ Ղազախստանի իշխանությունների դեմ ուղղված արշավ են սկսել։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի տարածաշրջանային հաշվարկները խառնվել են և նրանք, մոռանալով իրենց հետ սերտ, բազմակողմ, խորը հարաբերությունների մեջ գտնվող Ղազախստանին, հակաքարոզչական տարբեր չափաբաժիններով թիրախավորում են նաև Ղազախստանին։ Որոշակի փոփոխության է ենթարկվել նաև ԵՄ-ից, ԱՄՆ-ից, ՆԱՏՕ-ից եկող ազդակները, որի հիմքում, երևացող մասում, ՀԱՊԿ ուժերի Ղազախստանում տեղակայման, ընթացող գործընթացներին ներգրավելու և երկարաժամկետ մնալու հարցն է։
Սակայն պարզ է, որ իրականում գործընթացները շատ ավելի խորքային են և ազդեցության գոտիների ու կարևոր կոմունիկացիաների նկատմամբ վերահսկողության խնդիր կա։
Հիմա արդեն պարզ է, որ Ղազախստանում տեղի ունեցող իրադարձություններից հետո, եվրասիական տարածաշրջանում ակտիվություն դրսևորող ուժերը վերախմբագրումներ են մտցնելու իրենց քաղաքականության մեջ և գործընթացներն այսուհետև այլ տրամաբանության ներքո են ընթանալու»։

Тигран Абрамян: Региональные расчеты Турции и Азербайджана спутались
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «В азербайджано-турецкой прессе события в Казахстане представляются в достаточно примечательном свете.
Если в первые дни казахстанского кризиса в Азербайджане предоставлялась в основном сухая информация, то после размещения контингентов коллективных миротворческих сил ОДКБ в Казахстане азербайджанские сайты и телеграм-каналы, явно находящиеся под контролем государства, развернули кампанию не только против России, но и против казахстанских властей.
Региональные расчеты Турции и Азербайджана спутались, и они, позабыв о тесных, многосторонних и глубоких отношениях с Казахстаном, занялись антипропагандой этой страны.
Претерпели некоторые изменения и сигналы из ЕС, США и НАТО, в основе которых – в видимой части — вопрос размещения сил ОДКБ в Казахстане, вовлеченности в происходящие процессы и долгосрочного пребывания.
Однако очевидно, что на самом деле эти процессы гораздо более глубинные, существует проблема контроля над важными коммуникациями и сферами влияния.
Сейчас ясно, что после событий в Казахстане силы, проявляющие активность на евразийском пространстве, будут вносить коррективы в свою политику, отныне процессы будут идти по иной логике».