Քրեական գործեր են հարուցվել Մոսկվայում Հայաստանի և Բելառուսի դեսպանատները պայթեցնելու սպառնալիքներից հետո
Կիրակի, 09 հունվարի, 2022 թ., 15:36
Ոստիկանության աշխատակիցները քրեական գործեր են հարուցել անանուն տեղեկություններով՝ Մոսկվայում Հայաստանի և Բելառուսի դեսպանատները պայթեցնելու սպառնալիքներով հաղորդումներից հետո, եթե այդ երկրների զորքերը դուրս չբերվեն Ղազախստանի տարածքից։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է իրավապահ մարմինների աղբյուրը։
«Քրեական գործեր են հարուցվել ՌԴ ՔՕ 207-րդ հոդվածի 2-րդ մասով («Ահաբեկչական գործողության մասին դիտավորյալ կեղծ հաղորդում»)»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։ Հոդվածի պատժամիջոցը նախատեսում է տուգանք 500-ից 700 հազար ռուբլու չափով կամ ազատազրկում՝ 3-5 տարի ժամկետով։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ հունվարի 7-ին անհայտ անձինք պայթյունի սպառնալիքով նամակներ են ուղարկել Հայաստանի և Բելառուսի դեսպանատների էլեկտրոնային փոստին։ Նրանք պահանջել են, որ երկրների զորքերը դուրս բերվեն Ղազախստանի տարածքից։ Շենքերը հետազոտվել են, պայթուցիկ սարքեր կամ պայթուցիկ նյութեր չեն հայտնաբերվել։

Уголовные дела возбудили после угроз взрыва посольств Армении и Белоруссии в Москве
Сотрудники полиции возбудили уголовные дела после анонимных сообщений с угрозами взрыва посольств Армении и Белоруссии в Москве, если не будут выведены войска этих стран с территории Казахстана. Об этом ТАСС в воскресенье сообщил источник в правоохранительных органах.
"Возбуждены уголовные дела по ч. 2 ст. 207 УК РФ ("Заведомо ложное сообщение об акте терроризма")", - сказал собеседник агентства. Санкция статьи предусматривает штраф в размере от 500 до 700 тыс. рублей либо лишение свободы на срок от трех до пяти лет.
Ранее сообщалось, что 7 января неизвестные направили на электронную почту посольств Армении и Белоруссии письма с угрозами взрыва. Они требовали вывести войска стран с территории Казахстана. Здания были обследованы, никаких взрывных устройств и взрывчатых веществ не обнаружено.