«Ղազախական դեպքերի համար հավանական է թվում հետևյալ սցենարը»․ Աղասի Ենոքյան
Քաղաքագետ Աղասի Ենոքյանի գրառումը․ «Ղազախստանի բնակչության շուրջ 25%-ը ռուսներ են (նախկինում 40% էին), որոշ մարզերում ռուսները բացարձակ մեծամասնություն են կազմում։
Ղազախական դեպքերի համար հավանական է թվում հետևյալ սցենարը
- ՀԱՊԿ զորքերը, որոնց կազմում 95% ռուսներ և 0.5% հայեր, մտնում են Ղազախստան
- ՀԱՊԿ զորքերը սպանում են խժդժությունների մասնակից 10-12 ղազախի
- Ղազախների շրջանում ծայր է առնում հակառուսական հիտերիան և սկսում են ռուսների պոգրոմները (ձեռքի հետ, այդ 0.5% զորքի և 1 դուռակի պատճառով նաեւ հակահայ պոգրոմները)։
- Ռուսներով կոմպակտ բնակեցված շրջանները հայտարարում են Ռուսաստանին միանալու որոշման մասին (որպես տարբերակ՝ հայտարարում են ինքնորոշման մասին և ստեղծում են Հյուսիսային Ղազախստանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը)
- Ռուսներին են անցնում նավթով, գազով եւ ուրանով հարուստ շրջանները (Ղազախստանն աշխարհում նավթի 10-րդ արդյունահանողն է և ուրանի 1-ին արդյունահանողը)
- Նավթի գները երկինք են թռնում՝ Ռուսաստանին ապահովելով հարատևերկար ու երջանիկ կյանք
- Փլվում է Մեծ Թուրանի մասին միֆը
- «Լավատեսական». Էրդողանը ինֆարկտ է ստանում ու մեռնում է (որպես տարբերակ՝ արագ զարգանում է եղած քաղցկեղը)

Агаси Енокян: В связи с событиями в Казахстане кажется возможным следующий сценарий
Политолог Агаси Енокяна на своей странице в Facebook пишет: «Около 25% населения Казахстана - русские (ранее было 40%), в некоторых регионах русские составляют абсолютное большинство.
В связи с событиями в Казахстане кажется возможным следующий сценарий:
- Войска ОДКБ, состоящие на 95% из русских и 0,5% из армян, входят в Казахстан.
- Войска ОДКБ убивают 10-12 казахов, участвовавших в беспорядках.
- Среди казахов распространяется антироссийская истерия, начинаются погромы русских (заодно, из-за одного дурака и 0.5% армии начнутся также погромы армян)
- Густонаселенные русскими регионы объявляют о своем решении присоединиться к России (в качестве альтернативы объявляют о самоопределении и создают Демократическую Республику Северный Казахстан)
- К России переходят богатые нефтью, газом и ураном регионы (Казахстан занимает 10-е место в мире по добыче нефти и 1-е место – по добыче урана)
- Цены на нефть стремительно растут, обеспечивая России долгую и счастливую жизнь.
- Миф о Великом Туране рушится
- «Оптимистично»: у Эрдогана случается сердечный приступ, и он умирает (как вариант, быстро развивается имеющийся рак)