«Միակ երկիրը, որտեղ ՀԱՊԿ-ն պետք է զորք ուղարկի, Հայաստանն է». Ատոմ Մարգարյան
Տնտեսագետ Ատոմ Մարգարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ղազախստան ՀԱՊԿ զորք ուղարկելու ոչ մի հիմք չկա. ՀԱՊԿ պայմանագրի 4-րդ հոդվածը միանշանակ ու աներկբա արձանագրել է. «Եթե անդամ պետություններից որևէ մեկը ենթարկվի ագրեսիայի որևէ պետության կամ պետությունների խմբի կողմից, ապա անդամ պետությունների կողմից դա կհամարվի որպես ագրեսիա սույն Պայմանագրի բոլոր մասնակից պետությունների դեմ: Մասնակից պետություններից որևէ մեկի դեմ ագրեսիայի ակտի ի հայտ գալու պարագայում, մնացած մասնակից պետությունները կցուցաբերեն անհրաժեշտ օժանդակություն՝ ներառյալ ռազմական օգնությունը, նաև կցուցաբերեն օժանդակություն իրենց տրամադրության տակ գտնվող միջոցներով՝ հավաքական պաշտպանության իրավունքի իրագործման կարգին համապատասխան՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի»:
Ինչպես տեսնում ենք, այն որոշումը, որի համաձայն, այսպես կոչված, ՀԱՊԿ «խաղաղապահ ուժեր» կուղարկվեն Ղազախստան ոչ մի իրավական հիմք չունի։ Եթե իշխանությունը կորցնող Ղազախստանի նախագահ Տոկաևը հայտարարում է, թե իր երկիրն արտաքին ագրեսիայի է ենթարկվել, ապա թող նշի այն երկիրը (կամ՝ «երկրների խումբը»), որը կատարել է դա, ու արձանագրի դա ... գրավոր։ Իրականում նման բան չկա, Ղազախստանում զանգվածային սոցիալական բունտի ֆոնին տեղի են ունենում միջկլանային, մաֆիոզ խմբավորումների միջև բախումներ, որոնք, անշուշտ, արտաքին ինչ-ինչ կենտրոննների ուղղորդումներ ունեն։ Ավելի պարզ՝ տեղի է ունենում Ղազախստանում տասնամյակների ընթացքում Նազարբաևի ստեղծած գողապետության փլուզում ու նման խժդժություններն անխուսափելի են։
Ավելին, ՀԱՊԿ անդամ միակ երկիրը, որն արտաքին ագրեսաիայի է ենթարկվել, դա Հայաստանի Հանրապետությունն է, ագրեսորը՝ Ադրբեջանը, ու առ այսօր ՀՀ սահմանները խախտված են ու թուրքը դուրս չի եկել ՀՀ սահմաններից։ Ու միակ երկիրը, որտեղ ՀԱՊԿ-ն պետք է զորք ուղարկի, դա Հայաստանն է։
Լավ, ենթադրենք ՀՀ իշխանության վարքագիծը պարզ է, նա այլ ելք չունի ու ստիպված է կատարել Մոսկվայի հրահանգները։ Այդ դեպքում ի՞նչ են մտածում խորհրդարանում «ընդդիմություն խաղացող» քաղաքական ուժերը։ Կրկնում եմ՝ որևէ հիմք չկա ՀՀ սահմաններից որևէ զինվոր դուրս բերելու»։

Атом Маргарян: Единственная страна, куда ОДКБ должна направить войска, - это Армения
Экономист Атом Маргарян на своей странице в Facebook пишет: «Никаких оснований для отправки войск ОДКБ в Казахстан нет. В статье 4 Договора ОДКБ однозначно и бесспорно зафиксировано: «Если одно из государств-участников подвергнется агрессии со стороны какого-либо государства или группы государств, то это будет рассматриваться как агрессия против всех государств-участников настоящего Договора. В случае совершения акта агрессии против любого из государств-участников все остальные государства-участники предоставят ему необходимую помощь, включая военную, а также окажут поддержку находящимися в их распоряжении средствами в порядке осуществления права на коллективную оборону в соответствии со статьей 51 Устава ООН».
Как видим, решение, согласно которому в Казахстан будут отправлены так называемые «миротворческие силы» ОДКБ, не имеет правовой основы. Если теряющий власть президент Казахстана Токаев заявляет, что его страна подверглась агрессии извне, пусть он укажет страну (или «группу стран»), которая это совершила, и зафиксирует это ... в письменной форме. В действительности, ничего подобного нет. На фоне массовых социальных волнений в Казахстане происходят столкновения межклановых, мафиозных группировок, которые, конечно же, направляются какими-то внешними центрами. Проще говоря, в Казахстане происходит крах клептократии, созданной Назарбаевым на протяжении десятилетий, и такие варварства неизбежны.
Более того, единственное государство-член ОДКБ, подвергшееся агрессии извне,- это Республика Армения, агрессор - Азербайджан, и на сегодняшний день границы Армении нарушены, и азербайджанцы не покинули границы Армении. И единственная страна, куда ОДКБ должна направить войска,- это Армения».