Իրաքի իշխանությունները Բելառուսից տարհանել են ավելի քան 3000 հայրենակցի
Իրաքի իշխանությունները լեհ-բելառուսական սահմանի հարակից տարածքից տարհանել են ավելի քան 3,5 հազար ներգաղթյալի։ Այս մասին կիրակի օրը հայտարարել է Իրաքի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ահմեդ ալ Սահհաֆը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Առայժմ նախարարությանը հաջողվել է կազմակերպել ինը արտահանման չվերթ Մինսկից»,- ասել է Աս-Սահհաֆը։ Իրանի արտգործնախարարության խոսնակը հավելել է, որ այս թռիչքներով կամավոր հայրենիք են վերադարձրել 3556 միգրանտների, որոնք արգելափակվել էին Բելառուսի և Լեհաստանի սահմանին։
Ալ-Սահհաֆը նաև նշել է, որ «մինչ այժմ 383 անձնագիր է տրվել Բելառուսում, Լիտվայում, Լատվիայում և Լեհաստանում իրենց փաստաթղթերը կորցրած գաղթականներին»։
Միգրացիոն ճգնաժամը Բելառուսի Լիտվայի, Լատվիայի և Լեհաստանի հետ սահմաններին սրվել է նոյեմբերի սկզբին, երբ Մերձավոր Արևելքից մի քանի հազար գաղթականներ լեհական կողմից եկան բելառուսական սահման և փորձեցին մտնել Լեհաստանի տարածք։

Власти Ирака эвакуировали из Белоруссии более трех тысяч соотечественников
Власти Ирака эвакуировали из района польско-белорусской границы более 3,5 тыс. мигрантов. Об этом заявил в воскресенье официальный представитель иракского министерства иностранных дел Ахмед ас-Саххаф, передает ТАСС.
"До настоящего времени министерству удалось организовать девять вывозных рейсов из Минска", - сообщил Ас-Саххаф. Представитель МИД Ирана добавил, что этими рейсами добровольно на родину вернулись 3 556 мигрантов, застрявших на границе Белоруссии и Польши.
Ас-Саххаф также отметил, что "до сих пор было выдано 383 паспорта мигрантам, которые потеряли свои документы в Белоруссии, Литве, Латвии и Польше".
Миграционный кризис на границах Белоруссии с Литвой, Латвией и Польшей обострился в начале ноября. Тогда несколько тысяч мигрантов из государств Ближнего Востока подошли с польской стороны к белорусской границе и попытались проникнуть на территорию Польши.