«ԱՀ անկախության միջազգային ճանաչումը մեր գլխավոր ու անզիջում նպատակն է». Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, ուղիղ 30 տարի առաջ՝ 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին, ռազմական գործողությունների ու խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծության պայմաններում մեր ժողովուրդը բարձր մակարդակով կազմակերպեց Անկախության հանրաքվեն և ուղենշեց այն ճանապարհը, որով պետք է հասնենք մեր նպատակների հանգրվանին: 2006-ին ընդունված ԱՀ Սահմանադրությամբ մենք վերահաստատեցինք մեր հավատարմությունն այն արժեքներին ու գաղափարներին, որոնցով շաղախվել են մեր նորանկախ պետականության հիմքերը: Եվ այս երեսնամյա երթը որքան էլ դժվարին ու արնաշաղախ էր, սակայն կարողացել ենք համազգային ջանքերով կերտել ու որոշակիորեն ամրապնդել մեր պետականությունը՝ շարունակելով Արցախյան շարժման արժեքաբանական ընթացքը:
Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջնորդական ջանքերին, հակամարտող կողմերին ներկայացված հայտնի երեք սկզբունքներից ուժի չկիրառմանը և միջազգային իրավունքի հանրահայտ այլ սկզբունքներին, Ադրբեջանն Արցախի Հանրապետության և նրա խաղաղ բնակչության նկատմամբ քանիցս իրականացրեց ռազմական ագրեսիաներ, որոնցից 2020-ի ագրեսիան ամենածանր փորձությունը դարձավ մեր պետականության ու ժողովրդի համար: Անկախ դրա հարուցած մարդկային, տարածքային, նյութական ու բարոյահոգեբանական մեծածավալ հետևանքներից՝ Արցախի Հանրապետությունը կանգուն է, իսկ անկախության ընտրված ճանապարհին մեր ժողովրդի կամքն ու տոկունությունը՝ անսասան: Դրա վառ ցուցիչներից են այս կարճ ժամկետում շուրջ 120,000 բնակչության առկայությունը, անվտանգային միջավայրի բարձր տոկոսով ապահովումը, պետական ինստիտուտների աշխատանքն ու զարգացման ջանքերը, ենթակառուցվածքների ու տնտեսության վերականգնումը: Հատկանշական է, որ պետական մարմինները ոչ միայն կատարում են իրենց կենսական լիազորություններն ԱՀ Սահմանադրության ու օրենսդրության հիման վրա, այլ նաև խորհրդանշականորեն հենց այսօր երկու խոշոր համայնքում տեղի են ունենում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ՝ որպես մեր պետականակերտման վճռականության փոքրիկ, բայց և կարևոր դրսևորումներ: Անդրադառնալով հետպատերազմյան իրավիճակին և մեր ապագա անելիքներին՝ կառանձնացնեի մի քանի հիմնական դրույթներ.
ա) Անվտանգություն. այսօր կարող ենք փաստել, որ չնայած Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող նպատակային սադրանքներին, ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Պաշտպանության բանակի ջանքերի շնորհիվ Արցախում պահպանվում է հարաբերական կայունություն, ինչը հնարավորություն է տալիս ապագայի տեսլական ունենալ և գործուն ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ: Այս առումով ես մեկ անգամ ևս ցանկանում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել ինչպես Հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում կանգնած բոլոր զինծառայողներին, այնպես էլ խաղաղապահ զորակազմի բոլոր անդամներին ու անձամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ում անմիջական ջանքերի շնորհիվ տարածաշրջանում կասեցվել է թուրքական աշխարհի նկրտումները և պահպանվում է խաղաղությունը: Հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի խիստ ապակառուցողական ու ագրեսիվ դիրքորոշումը և դրանով պայմանավորված հակամարտության վերջնական ու արդարացի կարգավորման հեռանկարի ու ժամկետների անորոշությունը՝ Արցախի իշխանություններն ու ժողովուրդը կարծում են, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայությունը Արցախում պետք է լինի երաշխավորված ու անժամկետ՝ մինչև դրա անհրաժեշտության վերացումը: Եվ այդ հարցում Արցախի ժողովրդի կարիքն ու կարծիքը պետք է լինեն առանցքային գործոններ, քանի որ հենց մենք ենք խաղաղապահ առաքելության հիմնական շահառուները:
Պատշաճ անվտանգություն ապահովելու ճանապարհին մեկ այլ կարևոր ուղղություն է Պաշտպանության բանակի կարողությունների ու ամրությունների հետևողական զարգացումը՝ հաշվի առնելով առկա մարտահրավերներն ու իրավիճակի առանձնահատկությունները: Անցած մեկ տարում որոշակի շոշափելի աշխատանք արդեն իրականացվել է, և տարեցտարի մենք բարելավելու ենք մեր սեփական անվտանգային մեխանիզմների արդյունավետությունը:
բ) Արտաքին քաղաքականություն. մենք շարունակելու ենք մեր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի անվերապահ ճանաչման և բռնազավթված տարածքների վերադարձի համար պայքարը: Մենք կողմ ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, որտեղ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա ԱՀ անկախության միջազգային ճանաչումը մեր գլխավոր ու անզիջում նպատակն է, որն ուղի կբացի Արցախյան շարժման վերջնանպատակի իրագործման համար: Այս առումով ակնկալում ենք ողջ հայ ազգի անվերապահ ու տևական աջակցությունը՝ առանց մեր ընտրած ճանապարհի հանդեպ երկմտանքի ու ճանապարհին թևաթափ լինելու:
գ) Ժողովրդագրություն. Արցախը հայկական պահելու և հակամարտությունը հայանպաստ կարգավորելու գլխավոր երաշխիքներից մեկը հայ ժողովրդի գոյությունն է իր սեփական հայրենիքում: Այդ առումով հետպատերազմյան ժողովրդագրական ցուցանիշները բավականին հուսադրող են, սակայն անհրաժեշտ է լրջագույն ջանքեր ու ռեսուրսներ ներգրավել ցանկալի արդյունքների հասնելու համար:
Այդ համատեքստում բնակարանային կարիքների բավարարումը գլխավոր հիմնախնդիրն է, որի լուծման կարևոր գործին լծվել ենք պատերազմից անմիջապես հետո: Մասնավորապես, լայնածավալ շինարարություն ենք մեկնարկել Արցախի տարբեր հատվածներում և նախատեսում ենք երեք տարվա ընթացքում շուրջ 5,000 բնակարան կառուցել տեղահանվածների և այլ խոցելի խմբերի համար: Դա, իհարկե, չի նշանակում, որ մենք հրաժարվում ենք մեր կորցրած հայրենիքից, բայց մյուս կողմից շատ լավ հասկանում ենք, որ բանակցային գործընթացն այս առումով կարող է տևել երկար ժամանակ, իսկ այդ ընթացքում տեղահանված ընտանիքներին բախտի քմահաճույքին թողնելը կամ վրանային ավաններում պահելու տխրահռչակ փորձը մեզ համար անընդունելի է:
Շարունակելով թեման՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ բնակարանային հիմնախնդիրն Արցախում պետք է համալիր լուծում ստանա: Ուստի, նախընտրական խոստմանս համաձայն՝ յուրաքանչյուր ընտանիք ունենալու է իր սեփական բնակարանը, սակայն անհրաժեշտ է որոշակի համբերություն պատերազմի սուր հետևանքների վերացման համար: Այնուամենայնիվ, այդ գործընթացին զուգահեռ աստիճանաբար մեկնարկելու ենք նոր բնակարանային ծրագրեր բոլոր կարիքավոր ընտանիքներին աջակցելու նպատակով:
Մի շարք այլ ծրագրեր ևս մեկնարկել կամ պլանավորում ենք՝ խթանելու համար ժողովրդագրական բնական ու մեխանիկական աճն Արցախում: Այնուհանդերձ, սա այն հիմնական ուղղություններից մեկն է, որտեղ անհրաժեշտ է համահայկական համախմբում և մեծածավալ ու շարունակական մասնակցություն՝ հաշվի առնելով պահանջվող ռեսուրսների մեծությունը:
դ) Սոցիալ-տնտեսական զարգացում. հատկապես պատերազմի հետևանքով տնտեսական ներուժի հիմնական մասի կորստի պարագայում սոցիալ-տնտեսական բնույթի խնդիրները շատ սուր են արտահայտված: Իհարկե, ՀՀ կառավարության, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ու բարեգործական այլ կազմակերպությունների, ՌԴ կառավարության ու ԿԽՄԿ մարդասիրական աջակցության շնորհիվ բազմաթիվ խնդիրներ կարողացել ենք լուծել, սակայն ինստիտուցիոնալ լուծումների համար շատ կարևոր է Արցախի Հանրապետության գալիք տարիների պետական բյուջեի ծավալները: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ ի շնորհիվ ՀՀ աջակցության՝ 2022-ին ԱՀ պետական բյուջեի ծախսային մասը կկազմի շուրջ 215 մլրդ ՀՀ դրամ: Համեմատության համար արձանագրեմ, որ 2020թ. պետբյուջեն մոտ 122 մլրդ ՀՀ դրամ էր: Սա միանշանակորեն հնարավորություն է տալու լուծելու Կառավարության առաջ ծառացած կարևոր խնդիրները, սակայն սոցիալ-տնտեսական ու ժողովրդագրական իրավիճակի շարունակական բարելավման համար շատ ավելի մեծ ռեսուրսներ են անհրաժեշտ, այդ թվում՝ տնտեսական ներդրումների տեսքով: Ուստի, ակնկալում եմ, որ համահայկական բոլոր կարողունակ շրջանակներն իրենց ուղիղ մասնակցությունը կունենան այս կարևորագույն ուղղության մեջ:
Անշուշտ, այս ամենին զուգահեռ մեզ համար էական է լինելու նաև անվճար ու որակյալ առողջապահական ու կրթական համակարգերի ամբողջական ներդրումը: Գործընթացը մեկնարկել էր մինչև պատերազմը, որն այսօր շարունակվում է և գալիք տարի արդեն նոր ծրագրեր է ընդգրկելու:
ե) Ներքին քաղաքականություն. թե՛ պատերազմից առաջ և թե՛ հատկապես դրանից հետո ես բացել եմ համագործակցության դռները բոլոր քաղաքական ուժերի առջև՝ հավատալով, որ միայն միասնական ջանքերով հնարավոր է դիմակայել այս ծանր մարտահրավերները: Այդ առումով ունենք տեսանելի շատ արդյունքներ, որոնք մեծապես պայմանավորված են նաև համագործակցային միջավայրով: Այնուամենայնիվ, ես ինքս բավարարված չեմ Արցախի պետականակերտման ու հիմնախնդիրների լուծման գործում հասարակական ու քաղաքական բոլոր կարողունակ ուժերի ներգրավվածության ու մասնակցության աստիճանով, և նախատեսում եմ առաջիկայում խորհրդակցությունների նոր փուլ մեկնարկել բոլոր շրջանակների հետ՝ քննարկելու ավելի արդյունավետ ձևաչափերի ու մեխանիզմների կիրառման հնարավորությունները: Պետական կառավարման համակարգում շարունակաբար իրականացնելու ենք բարեփոխումներ՝ բարձրացնելու համար արդյունավետության, թափանցիկության ու հանրային հաշվետվողականության մակարդակը:
Սա է այն տեսլականը, որն ունեմ ես և իմ գլխավորած Կառավարությունը: Հիասթափությունը, սուգը, Հայրենիքի մեծ մասի կորուստը բոլորիս մոտ առաջացրել են տրամադրությունների անկում ու անորոշություններ, սակայն կոչս և հորդորս է արագ վերագտնենք մեզ: Հավատում եմ, որ ինչպես մոտ 120,000 հայ այժմ ապրում և արարում է հայրենի բնօրրանում, այնպես էլ թև-թիկունք տալով հաղթահարելու ենք բոլոր խնդիրները, հաջողությամբ դիմագրավելու ենք բոլոր մարտահրավերներն ու միասնաբար կերտելու ենք նոր հաղթանակներ:
Վերջում մեկ անգամ ևս դիմում եմ խորհրդարանական և արտախորհրդարանական բոլոր քաղաքական ուժերին, տեղական ու համահայկական բոլոր կազմակերպություններին ու անհատներին՝ մի կողմ թողնել բոլոր տարաձայնությունները: Համագործակցության դուռը բաց է բոլորիդ համար, եկե՛ք հանուն մեր Արցախի, հանուն մեր ժողովրդի լուսավոր ապագայի և հանուն մեր նահատակների թափած սուրբ արյան ձեռք ձեռքի տանք ու կառուցենք մեր երազանքների Հայրենիքը: Ի վերջո, բոլոր իշխանություններն էլ ժամանակավոր են, մնայուն են այն արժեքները, որոնց համար ապրում և պայքարում ենք...»:

Араик Арутюнян: Международное признание независимости Республики Арцах на основе права на самоопределение является нашей главной и бескомпромиссной целью
3012
Пятница, 10 Декабря, 2021 года, 10:18
Ровно 30 лет назад, 10 декабря 1991 года, в условиях боевых действий и обстрелов мирных населенных пунктов наш народ организовал на высоком уровне референдум о независимости, наметив путь к достижению наших целей. Приняв в 2006 году Конституцию Республики Арцах, мы подтвердили приверженность ценностям и идеям, которые легли в основу нашей новой независимой государственности. Каким бы трудным и кровавым не был этот тридцатилетний путь, однако мы смогли общенациональными усилиями создать и укрепить нашу государственность, оставаясь приверженными ценностным приоритетам Арцахского движения.
Несмотря на посреднические усилия Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, принцип неприменения силы и другие общеизвестные принципы международного права, Азербайджан много раз осуществлял военные агрессии в отношении Республики Арцах и ее мирного населения, из которых агрессия 2020 года стала самым тяжелым испытанием для нашей государственности и народа. Несмотря на вызванные ею огромные человеческие, территориальные, материальные и морально-психологические последствия, Республика Арцах все еще существует, а воля и стойкость нашего народа на избранном пути независимости непоколебимы. Ярким подтверждением этому является наличие 120-тысячного населения в Арцахе за столь короткий период, обеспечение высокого уровня безопасной среды, работа государственных институтов, усилия по развитию, восстановление инфраструктуры и экономики. Государственные органы выполняют свои полномочия на основе Конституции и законодательства Республики Арцах, и символично, что именно сегодня в двух крупных общинах проходят выборы в органы местного самоуправления, как небольшое, но важное проявление нашей решительности в деле государственного строительства.
Касаясь послевоенной ситуации и наших планов на будущее, хотел бы выделить несколько основных положений:
а) Безопасность
Сегодня мы можем констатировать, что, несмотря на целенаправленные провокации со стороны Азербайджана, благодаря усилиям российского миротворческого контингента и Армии обороны в Арцахе сохраняется относительная стабильность, что дает возможность наметить планы на будущее и принять действенные усилия в этом направлении. В этой связи я хотел бы выразить свою глубокую признательность всем военнослужащим, выполняющим свой долг по защите Родины, равно как и всему миротворческому контингенту и лично Президенту Российской Федерации Владимиру Путину, благодаря непосредственным усилиям которого были предотвращены посягательства турецкого мира и сохраняется мир. Учитывая крайне деструктивную и агрессивную позицию азербайджанской стороны и обусловленную этим неопределенность перспектив и сроков окончательного и справедливого урегулирования конфликта, власти и народ Арцаха считают, что присутствие российских миротворцев в Арцахе должно быть гарантированным и бессрочным, пока не отпадет необходимость в миротворческих силах. Потребности и мнение народа Арцаха должны быть ключевыми факторами в этом вопросе, поскольку мы являемся основными бенефициарами миротворческой миссии.
Еще одним важным направлением на пути обеспечения надлежащего уровня безопасности является последовательное развитие возможностей и укреплений Армии обороны с учетом существующих вызовов и специфики ситуации. За прошедший год уже проделана определенная ощутимая работа, из года в год мы будем повышать эффективность наших собственных механизмов безопасности.
б) Внешняя политика
Мы продолжим борьбу за безоговорочное признание права нашего народа на самоопределение и возвращение оккупированных территорий. Мы за мирное урегулирование конфликта, и международное признание независимости Республики Арцах на основе права на самоопределение является нашей главной и бескомпромиссной целью, которая откроет путь к реализации конечной цели Арцахского движения. В этой связи мы рассчитываем на безоговорочную и последовательную поддержку всего армянского народа, который не должен отчаиваться и сомневаться в избранном нами пути.
в) Демография
Одной из главных гарантий сохранения Арцаха армянским и проармянского урегулирования конфликта является проживание армянского народа на своей родине. В этом смысле послевоенные демографические показатели выглядят достаточно многообещающе, но для достижения желаемых результатов необходимо привлечь серьезные ресурсы и усилия.
В этом контексте удовлетворение жилищных потребностей - главный вопрос, который мы начали решать сразу же после войны. В частности, мы начали масштабное строительство в разных частях Арцаха и планируем в течение трех лет построить около 5 тысяч квартир для вынужденных переселенцев и других уязвимых групп. Конечно, это не означает, что мы отказываемся от нашей потерянной родины, но мы прекрасно понимаем, что переговорный процесс может затянуться на многие годы. Оставить семьи вынужденных переселенцев на произвол судьбы или применить к ним печально известный опыт содержания в палаточных поселках для нас неприемлемо.
Продолжая тему, хочу подчеркнуть, что жилищный вопрос в Арцахе должен получить комплексное решение. Поэтому, согласно моему предвыборному обещанию, у каждой семьи будет своя квартира, но необходимо терпение, чтобы ликвидировать тяжелые последствия войны. Наряду с этим процессом мы постепенно будем реализовывать новые жилищные программы с целью поддержки всех нуждающихся семей.
Мы уже начали или планируем начать ряд программ, чтобы оказать содействие естественному и механическому приросту населения в Арцахе. Это одно из тех основных направлений, где необходима консолидация, широкомасштабное и последовательное участие всего армянства с учетом объема требуемых ресурсов.
г) Социально-экономическое развитие
Наиболее остро проявляются социально-экономические проблемы из-за потери основной части экономического потенциала вследствие войны. Конечно, благодаря гуманитарному содействию Правительства Республики Армения, Всеармянского фонда «Айастан» и других благотворительных организаций, Правительства РФ и МККК нам удалось решить многие проблемы, однако для институциональных решений необходимо увеличение объемов государственного бюджета Республики Арцах в ближайшие годы. С радостью отмечаю, что благодаря поддержке Республики Армения в 2022 году расходная часть государственного бюджета Республики Арцах составит около 215 млрд драмов. Для сравнения отмечу, что в 2020 г. государственный бюджет нашей республики составлял около 122 млрд драмов. Это определенно даст возможность решить важные проблемы, стоящие перед правительством, однако для последовательного улучшения социально-экономической и демографической ситуации необходимо гораздо больше ресурсов, в том числе в форме экономических инвестиций. Поэтому рассчитываю, что все деятельные общеармянские круги примут непосредственное участие в реализации этого важного направления.
Конечно, наряду с этим для нас будет важным полномасштабное внедрение бесплатных и качественных систем здравоохранения и образования. Процесс начался еще до войны, продолжается и сегодня. В следующем году планируется запустить новые программы.
д) Внутренняя политика
И до войны, и особенно после войны, я был открыт для сотрудничества со всеми политическими силами, будучи уверенным, что только совместными усилиями можно преодолеть существующие тяжелые вызовы. В этом смысле у нас есть много видимых результатов, которые во многом обусловлены также сложившейся атмосферой сотрудничества. Однако меня самого не устраивает степень вовлеченности и участия всех деятельных общественных и политических сил в деле государственного строительства Арцаха и решения имеющихся проблем. В ближайшее время планирую начать новый раунд консультаций со всеми кругами, чтобы обсудить возможности применения более эффективных форматов и механизмов. Мы будем постоянно проводить реформы в системе государственного управления для повышения уровня эффективности, прозрачности и публичной отчетности госструктур.
Это планы на будущее, которые собираюсь реализовать я и возглавляемое мною правительство. Разочарование, траур, потеря большей части Родины вызвали у нас чувства подавленности и неопределенности, но я призываю всех воспрянуть духом. Я верю, что так же, как сейчас около 120 000 армян живут и созидают на своей родине, и мы сможем, поддерживая друг друга, решить все проблемы, успешно преодолеть все вызовы и вместе одержать новые победы.
Я вновь обращаюсь ко всем парламентским и внепарламентским политическим силам, всем местным и всеармянским организациям и отдельным лицам с призывом оставить в стороне все разногласия. Дверь сотрудничества открыта для всех вас. Давайте объединим свои усилия и построим Родину нашей мечты во имя нашего Арцаха, светлого будущего нашего народа и священной крови, пролитой нашими погибшими героями. Власть временна, незыблемы лишь ценности, ради которых мы живем и боремся...