Մերկելի դարաշրջանի ավարտ. հայտնի է Գերմանիայի նոր կանցլերի անունը
Բունդեսթագը հաստատել է Գերմանիայի նոր կառավարության կազմը. խորհրդարանականները, ինչպես և սպասվում էր, նոր կանցլեր են ընտրել սոցիալ-դեմոկրատ Օլաֆ Շոլցին. հաղորդում է Life.ru-ն:
Շոլցը ստացել է 395 պատգամավորի ձայն։ Այժմ նա կգնա նախագահական Բելվյու, որտեղ, Սահմանադրության համաձայն՝ պետության ղեկավար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը նոր կանցլեր կնշանակի, որից հետո նա կվերադառնա խորհրդարան և երդում կտա։
Նոր կառավարությունը կփոխարինի Անգելա Մերկելի կառավարությանը, որը չորս անգամ ղեկավարել է իր՝ «Քրիստոնեա-դեմոկրատական» ​​միություն կուսակցությունը՝ հաղթանակ տանելով ընտրություններում: Մերկելը Գերմանիայի կանցլեր է եղել 16 տարի 15 օր։
Հելմուտ Կոլին շրջանցելու համար նրան 12 օր չի հերիքել: Այդ դեպքում նա կդառնար երկրորդ ամենաերկար պաշտոնավարած կանցլերը Օտտո ֆոն Բիսմարկից հետո:

Конец эпохи Меркель: Олаф Шольц избран новым канцлером ФРГ
Бундестаг утверждает новое Правительство Германии. Парламентарии, как и ожидалось, избрали социал-демократа Олафа Шольца новым канцлером. Трансляция ведётся в среду на сайте органа.
Шольц получил 395 голосов депутатов. Теперь он отправится в президентский дворец Бельвю — согласно конституции ФРГ глава государства Франк-Вальтер Штайнмайер должен назначить нового канцлера, после чего он вернётся в парламент и примет присягу.
Новое правительство сменит кабинет Ангелы Меркель, которая четыре раза приводила свою партию "Христианско-демократический союз" к победе на выборах. Меркель была канцлером Германии 16 лет и 15 дней, чтобы обойти Гельмута Коля, ей не хватило всего 12 дней. В этом случае она стала бы вторым по длительности службы канцлером ФРГ после Отто фон Бисмарка. Меркель проводили с поста канцлера Германии под панк-рок.