Բայդենը հայտարարել է, որ չի հարգում որևիցե երկրի կարմիր գծերը Ուկրաինայի համատեքստում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի համատեքստում չի հարգում որևէ մեկի կարմիր գծերը։ Նա պատասխանել է լրագրողների հարցերին նախքան Վաշինգտոնից Քեմփ-Դեյվիդ նստավայր մեկնելը: Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Երկրի ղեկավարին խնդրել են մեկնաբանել հայտարարություններն առ այն, թե Մոսկվան դիտարկում է կարմիր գծերը, մասնավորապես՝ ՆԱՏՕ-ի ենթակառուցվածքի հետագա մոտեցումը Ռուսաստանի սահմաններին և հարվածային համակարգերի, ինչպես նաև հիպերձայնային զենքերի տեղակայումը Ուկրաինայի տարածքում։ «Ես չեմ ճանաչում ոչ մի կարմիր գիծ»,- ասել է Բայդենը։
Նա հավելել է, որ հույս ունի «երկար զրույց» ունենալ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ «Մենք վաղուց գիտեինք Ռուսաստանի գործողությունների մասին, ես ակնկալում եմ, որ մենք երկար զրույց կունենանք Պուտինի հետ»,- ասել է պետության ղեկավարը՝ անդրադառնալով ռուս-ուկրաինական սահմանին տիրող իրավիճակին։ Նա չի նշել Ռուսաստանի ղեկավարի հետ շփումների հնարավոր ժամկետներն ու ձևաչափը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ՌԴ ղեկավարի օգնական Յուրի Ուշակովը, Պուտինի և Բայդենի տեսահոլովակով հանդիպման ամսաթիվը նախապես հաստատված է, այն կհայտարարվի ամերիկյան կողմի հետ համաձայնեցնելուց հետո։

Байден заявил, что не уважает ничьи красные линии в контексте Украины
Президент США Джо Байден сообщил, что не уважает ничьи красные линии в контексте Украины. Он отвечал на вопросы журналистов перед тем, как отправиться в пятницу из Вашингтона в свою резиденцию в Кэмп-Дэвиде (штат Мэриленд).
Главу государства попросили прокомментировать заявления о том, что Москва считает красными линиями, в частности, дальнейшее приближение инфраструктуры НАТО к российским границам и размещение на территории Украины ударных комплексов, а также гиперзвукового оружия. "Я не признаю ничью красную линию", - сказал Байден.
Он добавил, что надеется провести с российским лидером Владимиром Путиным "долгий разговор". "Мы давно знаем о действиях России. Я ожидаю, что у нас будет долгий разговор с Путиным", - сказал глава государства, коснувшись ситуации на российско-украинской границе. Он не указал возможных сроков и формата контактов с российским лидером.
Как ранее сообщил помощник российского лидера Юрий Ушаков, дата встречи по видеосвязи Путина и Байдена предварительно утверждена, ее объявят после согласования с американской стороной.