ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ կսահմանի օտարերկրյա պաշտոնյաների դեմ
ԱՄՆ-ն նախատեսում է նոր պատժամիջոցներ սահմանել օտարերկրյա պաշտոնյաների դեմ՝ «Հանուն ժողովրդավարության» գագաթնաժողովի նախապատրաստման շրջանակում։ Այս մասին հայտնում են Reuters-ը և The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով Սպիտակ տան վարչակազմին։
Աղբյուրները կոնկրետ անուններ չեն նշել, սակայն, ըստ ստացված տեղեկատվության, սահմանափակումները կազդեն պետական ​​պաշտոնյաների լայն շրջանակի վրա, այդ թվում՝ նրանց, ովքեր մտնում են Մագնիտսկու ակտի ներքո՝ մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտումների և կոռուպցիայի համար:
Նշվում է, որ առաջիկա գագաթնաժողովի շրջանակներում ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի պաշտոնյաները հույս ունեն համոզել այլ պետություններին միանալ նոր սահմանափակումներին։
Միջոցառումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 9-10-ը։ Դրան կմասնակցի 110 երկիր։ Հյուրերի ցուցակում ընդգրկված չեն եղել Ռուսաստանը և Չինաստանը։

США введут новые санкции, пишет Reuters
США планируют ввести новые санкции против иностранных чиновников в рамках подготовки к "Саммиту за демократию". Об этом сообщают издания Reuters и The Wall Street Journal со ссылкой на администрацию Белого дома.
Источники не назвали конкретных фамилий, однако, согласно полученным данным, ограничения коснутся широкого круга представителей власти, включая тех, кто попадает под действие "акта Магнитского" за якобы нарушение прав человека и коррупцию.
Отмечается, что в рамках предстоящего саммита официальные лица администрации президента США надеются убедить другие государства присоединиться к новым ограничениям.
Само мероприятие будет проходить с 9 по 10 декабря. В нем примут участие 110 стран. Россия и Китая не вошли в список приглашенных.