«ՀՀ իշխանությունները փաստացի ընդունում են Հայաստանի տարածքների զավթումը». Արման Աբովյան
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանի գրառումը. «Մի երկու խոսք այն գործընթացների մասին, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես Հայաստանի իշխանությունները լեգիտիմացնում են ադրբեջանական զորքերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքների օկուպացիան։
Խոսքն այս անգամ հայկական մաքսակետերի տեղադրումն է Գորիս-Կապան ճանապարհի այն հատվածում, որը գտվում է ադրբեջանական զինուժի օկուպացիայի տակ։
Ես բաց կթողնեմ այն հանգամանքը, որ այս քայլը ոչ միայն գերագույն աբսուրդի և ֆանտաստիկ պետական անհեթեթության դրսևորում է (ո՞ւմ են հայկական անցակետերը վերահսկելու Հայաստանի տարածքում), այլ կարձանագրեմ միայն մի հանգամանք։
Տեղադրելով պետական սահմանին բնորոշ ենթակառուցվածքներ Հայաստանի այն հատվածներում, որոնք օկուպացված են թշնամու կողմից, Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները փաստացի ընդունում են Հայաստանի տարածքների անջատումը/զավթումը՝ որպես լեգիտիմ քայլ թուրք-ադրբեջանական օկուպացիոն ուժերի կողմից։
Եթե ինչ-որ մեկը համաձայն չի, ապա խնդրում եմ ներկայացնել որևէ իրավական պայմանագիր կամ փաստաթուղթ, որի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները որոշել են լեգիտիմացնել Հայաստանի Հանրապետության մասնատումը, օրինակ, Գորիս-Կապան ավտոմայրուղու զավթած հատվածում։

Арман Абовян: Власти Армении фактически признают оккупацию территорий Армении
Бывший депутат НС Арман Абовян на своей странице в Facebook пишет: «Несколько слов о процессах, которые показывают, как власти Армении узаконивают оккупацию территорий Республики Армения азербайджанскими войсками.
На этот раз речь идет об установке армянских таможенных постов на участке дороги Горис-Капан, который находится под оккупацией азербайджанских вооруженных сил.
Я опущу то обстоятельство, что этот шаг выходит не только за пределы высшей абсурдности и является проявлением фантастической государственной чуши (кого будут контролировать армянские блокпосты на территории Армении?), но зафиксирую только одно обстоятельство. Устанавливая инфраструктуру, типичную для государственной границы, в тех частях Армении, которые оккупированы противником, власти Республики Армения фактически принимают отделение / оккупацию территорий Армении как законный шаг турецко-азербайджанских оккупационных сил.
Если кто-то не согласен, пусть представит любое юридическое соглашение или документ, на основании которого власти Республики Армения приняли решение узаконить разделение Республики Армения, например, на оккупированной части дороги Горис-Капан.