Իսպանիայում առգրավել են ավելի քան 2 հազար տարի առաջ պատրաստված իբերիական թուր
Իսպանիայի ոստիկանությունը առգրավել է ավելի քան 2 հազար տարի առաջ պատրաստված իբերիական ֆալկատա թուր, որը վաճառվել է առցանց աճուրդով։ Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը։
Աղբյուրը հաղորդում է, որ պեղումների ժամանակ հայտնաբերված ավելի քան 200 իրերի հավաքածու է հանվել վաճառքի, մասնավորապես՝ նետերի սլաքներ, զարդեր, կերամիկայի կտորներ։
«Ոստիկանները երկար հետաքննությունից հետո հայտնաբերել են թուրը վաճառքի հանած մարդուն։ Նա Իսպանիայի քաղաքացի է»,- ասվում է ոստիկանության հաղորդագրության մեջ։
Ոստիկանությունը հավելել է, որ սուրը և այլ արտեֆակտներ առգրավվել են, իսկ վաճառողը ձերբակալվել է հնագիտական ​​գտածոների վերաբերյալ օրենսդրությունը խախտելու մեղադրանքով:
Թուրը պատկանել է իբերիացի մարտիկին, այն պատրաստվել է մ.թ.ա. 5-3 դարերում, այսինքն, նախահռոմեական ժամանակներում։
Ֆալկատաները՝ որպես անձնական զենք, սովորաբար դրվել են տիրոջ գերեզմանում՝ սայրը նախապես կոտրելով։ Սակայն այս գտածոն ամբողջական է, ինչի շնորհիվ այն արժեքավոր է ու եզակի:

Полиция Испании изъяла иберийский меч фалькату, изготовлен более двух тысяч лет назад
Полиция Испании изъяла иберийский меч фалькату, изготовлен более двух тысяч лет назад, который продавали на онлайн-аукционе. Об этом сообщает The Guardian.
Сообщается, что на продажу была выставлена коллекция из более 200 предметов, найденных во время раскопок, в частности наконечники стрел, украшения, фрагменты керамики.
“После длительного расследования полиция отследила человека, который выставил меч на продажу. Это был гражданин Испании”, — говорится в сообщении правоохранителей.
Полиция добавила, что меч и другие артефакты конфисковали, а продавца арестовали по обвинению в нарушении законодательства относительно археологических находок.
Меч принадлежал воину-иберийцу, он был изготовлен между пятым и третьим веком до нашей эры, то есть в доримские времена.
Уникальность находки состоит в том, что фалькаты, как личное оружие, обычно клали в могилу владельца, а лезвие при этом ломали. Этот же меч сохранился в относительно хорошем состоянии, что делает его особенно редким и ценным.