««Զանգեզուրի միջանցքն» իրականություն է դառնում». Ալիև
Թուրքիայի և Ադրբեջանի ղեկավարները հերթական միջազգային հարթակում խոսել են այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» և դրա կյանքի կոչման հեռանկարի մասին։ Այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալության ադրբեջանական ծառայությունը։
«Այսօր կարող եմ ասել, որ Զանգեզուրի միջանցքն իրականություն է դառնում։ Այս նոր տրանսպորտային ենթակառուցվածքը կդառնա Արևելք-Արևմուտք և Հյուսիս-Հարավ միջանցքների կարևոր մասը։ Վստահ եմ, որ կազմակերպության անդամ պետությունները կօգտվեն այդ միջանցքից»,- հայտարարել է Իլհամ Ալիևը նախօրեին Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշգաբատում կայացած Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) գագաթնաժողովում։
Նա նշել է, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում ներկայումս լայնածավալ աշխատանքներ են իրականացվում։
«Այս բոլոր աշխատանքները ֆինանսավորվում են Ադրբեջանի կառավարության միջոցներից։ 2021 թվականին այդ նպատակների համար պետբյուջեից հատկացվել է 1,3 մլրդ դոլար, առնվազն նույնքան կհատկացվի 2022 թվականին»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ալիևը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հայտարարվել է «կանաչ էներգիայի» գոտի՝ արևային էներգիայի ներուժն այդ տարածքներում գնահատվում է 7200 մեգավատ, հողմային էներգիան՝ 2000 մեգավատ։

Зангезурский транспортный коридор становится реальностью - президент Азербайджана
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Зангезурский транспортный коридор становится реальностью.
"Сегодня я могу сказать, что Зангезурский коридор (через западную территорию Азербайджана, далее через территорию Армении, потом через Нахчыванскую автономную республику Азербайджана и в Турцию - ИФ) становится реальностью. Эта новая транспортная инфраструктура станет важной частью коридоров Восток-Запад и Север-Юг", - сказал Алиев в воскресенье, выступая в Ашхабаде на 15-ом саммите лидеров стран-членов Организации экономического сотрудничества (ОЭС).
Алиев выразил уверенность, что страны ОЭС воспользуются возможностями Зангезурского коридора.
Президент Азербайджана подчеркнул, что в настоящее время власти страны проводят широкомасштабные работы по восстановлению Карабаха и Восточного Зангезура, освобожденных от армянской оккупации в результате 44-дневной войны с Арменией осенью 2020 года.
"В период оккупации на этих территориях были разрушены все города и села. (...) Мы начали широкомасштабные работы по восстановлению освобожденных территорий, есть первичные результаты. Все эти работы финансируется за счет средств правительства Азербайджана. В 2021 году на эти цели из госбюджета выделено $1,3 млрд, в 2022 году будет выделено минимум столько же", - отметил он.
Алиев добавил, что Карабах и Восточный Зангезур объявлены зоной "зеленой энергии": потенциал солнечной энергии на этих территориях оценивается в 7200 мегаватт, ветряной - 2000 мегаватт.