Այսօր տեղի կունենա եռակողմ հանդիպումը. ի՞նչ է սպասվում. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Այսօր Սոչիում տեղի կունենա Փաշինյան-Ալիեւ-Պուտին եռակողմ հանդիպումը, սակայն հանդիպմանն ընդառաջ՝ փակ դռների հետևում բանակցություններ են ընթանում երկու կողմերի միջև՝ Մոսկվայի գլխավորությամբ: Նախօրեին, օրինակ, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը քննարկել էր Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։
Կրեմլի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Պուտինը ներկայացրել էր եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը՝ տնտեսական, տրանսպորտային կապերի վերականգնումը Հարավային Կովկասում՝ ասելով, որ հենց այդ հարցերն են նախատեսում այսօր քննարկել Սոչիում կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը: Նախորդ օրն էլ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի և Հայաստանի արտգործնախարարների միջև:
Սերգեյ Լավրովն ու Արարատ Միրզոյանը եւս քննարկել են նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը: Հետաքրքիր է նաև հայ-թուրքական օրակարգը. Երևանը հայտնել է Մոսկվային՝ պատրաստակամ է առանց նախապայմանների հայ-թուրքական կարգավորման գործընթաց սկսել, թեև Անկարան ամենաբարձր մակարդակով վերջին ամիսներին ներկայացնում է Երևանին իր նախապայմանները:
Ռուս քաղաքագետ Ալեքսանդր Սկակովը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ասաց, որ կտրուկ փոփոխություններ հանդիպումից հետո չի սպասվում: Նրա խոսքով՝ հանդիպման ժամանակ առաջին հերթին կքննարկվի իրավիճակը ռեգիոնում կողմերի միջև, հումանիտար խնդիրները, ինչպես նաև գլխավոր խնդիրները լուծելու տեսլականը:
«Բեկում չի լինի, քանի որ Թուրքիան և Ադրբեջանն անընդհատ նախապայմանների լեզվով են խոսում: Նրանք կառուցողական դաշտ չեն տեղափոխվում և փորձում են իրավիճակից քաղել քաղաքական մաքսիմալ արդյունքները»։ Նրա խոսքով՝ միակ հարցը, որի շուրջ հնարավոր է քիչ թե շատ համաձայնության հասնել, դեմարկացիայի-դելիմիտացիայի հարցն է, որը կարող է սկսվել այս հանդիպումից հետո»:

«Жоговурд»: Сегодня состоится трехсторонняя встреча: что ожидается?
Газета «Жоговурд» пишет: «Сегодня в Сочи состоится трехсторонняя встреча Пашинян-Алиев-Путин, однако перед встречей за закрытыми дверями проходят переговоры между двумя сторонами под руководством Москвы. Вчера, например, президент России Владимир Путин обсудил ситуацию вокруг Нагорного Карабаха с президентом Совета Европы Шарлем Мишелем.
Согласно заявлению Кремля, Путин проинформировал его о предпринимаемых шагах по реализации положений трехсторонних договоренностей по Нагорному Карабаху, включая налаживание мирной жизни, восстановление экономических и транспортных связей на Южном Кавказе, заявив, что эти вопросы будут обсуждаться сегодня на трехсторонней встрече в Сочи. Накануне же состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел Армении и России.
Сергей Лавров и Арарат Мирзоян обсудили также процесс выполнения договоренностей от 9 ноября и 11 января. Интересна также армяно-турецкая повестка дня: Ереван сообщил Москве, что готов начать процесс армяно-турецкого урегулирования без предварительных условий, хотя в последние месяцы Анкара на самом высоком уровне представляет свои предварительные условия.
Российский политолог Александр Скаков в беседе с изданием отметил, что кардинальных изменений после встречи не ожидается. По его словам, в ходе встречи, в первую очередь, будет обсуждаться ситуация в регионе, а также видение решения гуманитарных проблем, а также основных проблем.
«Никакого прорыва не будет, так как Турция и Азербайджан постоянно говорят на языке предусловий. Они не переходят на конструктивное поле и стараются получить от ситуации максимум политических результатов», - сказал он. По его словам, единственный вопрос, по которому можно достичь более или менее договоренности, - это вопрос процесса демаркации и делимитации, который может начаться после этой встречи».