Ռուսաստանը Նիկոլ Փաշինյանից պահանջում է «մեկուսացնել» Անդրանիկ Քոչարյանին. «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Սյունիքում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ծավալված ռազմական գործողությունների ֆոնին շատ ուշագրավ իրադարձություններ էին ընթանում ՀՀ ԱԺ-ում: Ինչպես արդեն նախորդ համարում առիթ ունեցել ենք նշելու, ընդդիմության բոյկոտի պայմաններում ՔՊ-ականները ծավալում էին աննախադեպ հակառուսական հիստերիա՝ իրար հերթ չտալով մեղադրելով Ռուսաստանին հայերին դավաճանելու մեջ:
Դժվար է պատկերացնել, որ ՔՊ-ականները կհամարձակվեին Ռուսաստանի դեմ նման դեմարշ իրականացնել առանց Նիկոլ Փաշինյանի համաձայնության, սակայն դա՝ միայն առաջին հայացքից: Իրականում, «Փաստի» աղբյուրների փոխանցմամբ, ՔՊ-ում արդեն վաղուց արշալույսները խաղաղ չեն, կուսակցությունը բաժանվել է խմբերի, և սուր հակամարտություն է սկսվել նրանց միջև: Արևմտյան կողմնորոշում ունեցող և տարիներ շարունակ արևմուտքից սնվող ՔՊ-ականները պնդում են, որ Հայաստանը պետք է փոխի իր արտաքին քաղաքական կուրսը և նախաձեռնի ՀԱՊԿ-ից ու ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու գործընթաց, մինչդեռ Փաշինյանին հավատարիմ պատգամավորները, որոնք կողմնակից են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ամրացմանը, արգելափակում են մյուս խմբի նկրտումները:
Փաստացի, վերջին իրադարձությունները վերացրեցին «արևմտամետներին» խանգարող հանգամանքները, և նրանք անցան լայնամասշտաբ հարձակման: Մեր ունեցած տեղեկություններով, Ռուսաստանում ուշադիր հետևում են այս գործընթացին և որպես հակառուսական արշավի համակարգող դիտարկում են Անդրանիկ Քոչարյանին:
Թերթի աղբյուրները փոխանցում են, որ Ռուսաստանին իր հավատարմությունը ապացուցելու համար Փաշինյանն, ամենայն հավանականությամբ, ստիպված կլինի «մեկուսացնել» Անդրանիկ Քոչարյանին, ընդ որում՝ ոչ միայն ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից, այլև առհասարակ քաղաքական գործընթացներից»:

Сегодня:   Суббота, 30 Марта, 2024 года
Газета «Паст» пишет: «На фоне боевых действий в Сюнике, развернувшихся в результате агрессии Азербайджан, в Национальном Собрании РА происходили очень знаменательные события. Как мы уже писали, в условиях бойкота оппозиции члены фракции «Гражданский договор» развязали беспрецедентную антироссийскую истерику, обвинив Россию в предательстве армян.
Трудно было даже представить, что депутаты от ГД осмелятся осуществить такой демарш против России без согласия Никола Пашиняна. На самом деле, по данным источников издания, зори в ГД уже давно не тихие, партия разделилась на группы и между ними начался острый конфликт. Западноориентированные члены ГД настаивают на том, чтобы Армения изменила свою внешнюю политику, инициировала процесс выхода из ОДКБ и ЕАЭС, а лояльные к Пашиняну депутаты, выступающие за укрепление отношений с Россией, блокируют стремления другой группы.
Фактически, последние события устранили препятствия для «прозападников» и они перешли к масштабному наступлению. По нашей информации, Россия внимательно следит за этим процессом и рассматривает Андраника Кочаряна как координатора антироссийской кампании.
Как передают источники газеты, для доказательства своей лояльности по отношению к России Пашиняну, скорее всего, придется «изолировать» Андраника Кочаряна не только от должности председателя постоянной комиссии НС, но и от политических процессов в целом».