Ալիևը կրկին խոսել է «Զանգեզուրի միջանցքի» կարևորության մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ստամբուլում տեղի ունեցած Թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի 8-րդ գագաթնաժողովում կրկին խոսել է Զանգեզուրի միջանցքի մասին՝ տարածքային պահանջներ ներկայացնելով Հայաստանին։
«Վաղ թե ուշ Հայաստանը կհասկանա, որ տարածքային պահանջները ոչ մի երկրին օգուտ և պատիվ չեն բերում։ Հուսով եմ՝ Հայաստանը կհրաժարվի Թուրքիայի և Ադրբեջանի դեմ տարածքային հավակնություններից, հակառակ դեպքում ավելի կվատացնի իր դրությունը»,- հայտարարել է նա։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է թյուրքական աշխարհի հզորացման համար։
Ալիևի խոսքով, իբր 1920-ականներին խորհրդային ղեկավարության որոշմամբ «Ադրբեջանը փաստացի մասնատվել է, և ադրբեջանական տարածքի մի մասը փոխանցվել է Հայաստանին»։
«Այսպիսով, թյուրքական աշխարհը մասնատվեց, և այսօր մենք կրկին միավորում ենք թյուրքական աշխարհի աշխարհագրությունը լոգիստիկ նախագծերի միջոցով»,- ասել է Ալիևը։
Նա նաև հայտարարել է, որ տարածաշրջանային մակարդակով ղարաբաղյան պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը նշանակում է կապի և նյութատեխնիկական ապահովման զարգացում, և այդ տեսանկյունից կարևորել է «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը։
«Սա «(Զանգեզուրի միջանցքի» կիրարկումը) շատ լայն հնարավորություններ կբացի ողջ տարածաշրջանի համար։ Այդ միջանցքը լավ պոտենցիալ ունի, այն կապելու է թյուրքական աշխարհի բոլոր երկրներին, մեզ կապելու է Եվրոպայի հետ։ Այն շատ կարևոր նախագիծ է»,- հավելել է նա։

Алиев еще раз рассказал о важности Зангезурского коридора
На 8-м саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств в Стамбуле президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь заговорил о Зангезурском коридоре, предъявляя территориальные претензии к Армении.
«Армения рано или поздно поймет, что территориальные претензии ни одной стране не приносят пользы и чести. Надеюсь, что Армения откажется от территориальных претензий к Турции и к Азербайджану, а если нет, то тогда еще больше ухудшит свое положение», - заявил Алиев, выступая в пятницу в Стамбуле на 8-ом саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
Как передает «Интерфакс-Азербайджан», Алиев заявил, что Азербайджан делает все для укрепления Тюркского мира.
По словам Алиева, якобы по решению советского руководства в 1920-х годах «Азербайджан был фактически разделен, часть территории Азербайджана была передана Армении».
«Тем самым, Тюркский мир был разделен и сегодня мы вновь объединяем географию Тюркского мира за счет логистических проектов», - сказал Алиев.
При этом он отметил, что победа Азербайджана в карабахской войне в региональном плане означает развитие коммуникаций и логистики и, с этой точки зрения важно открытие Зангезурского коридора.
«Это (запуск Зангезурского коридора – ИФ) откроет очень широкие возможности для всего региона. Этот коридор имеет хороший потенциал, он соединит все страны Тюркского мира, соединит нас с Европой. Это очень важный проект», - добавил президент Азербайджана.