«Ջո Բայդենի վերաբերմունքը Հայաստանի համար կարող է լինել կարևոր քաղաքական կապիտալ». Արման Բաբաջանյան
Նախկին պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը գրում է. «Դեկտեմբերի 9-10-ին Վաշինգթոնում կայանալիք ժողովրդավարության համաժողովին մասնակցելու համար ԱՄՆ կառավարությունը հրավեր է հղել Հայաստանին, իսկ Թուրքիային ու Ադրբեջանին՝ ոչ: Դեռևս պարզ չէ, թե ինչ մակարդակով կմասնակցի Հայաստանը, սակայն անկասկած է, որ ԱՄՆ կառավարության և անձամբ նախագահ Ջո Բայդենի վերաբերմունքը Հայաստանի համար կարող է լինել կարևոր քաղաքական կապիտալ:
Միաժամանակ, պետք է առաջնորդվել ոչ միայն օլիմպիական սկզբունքով՝ կարևորը մասնակցությունն է, այլ պատրաստել որակապես նշանակալի ուղերձ, որը կշոշափի ոչ միայն հայկական պետականության անվտանգության ու զարգացման հարցերը՝ ներառյալ արցախյան հարցը, այդ լայն գործում ժողովրդավարության գործոնի առավելագույն շեշտադրումով, այլ նաև փորձել տեղավորել այդ հարցերը միջազգային անվտանգության լայն համատեքստում:
Այդ իմաստով շատ կարևոր է, որպեսզի Երևանը ապահովի համաժողովին շատ բարձր մակարդակի մասնակցություն, ներկայանալով պետության առաջին դեմքի մակարդակով»:

Арман Бабаджанян: Отношение Джо Байдена может стать важным политическим капиталом для Армении
Бывший депутат Арман Бабаджанян на своей странице в Facebook пишет: «Правительство США направило приглашение Армении для участия в «Саммите за демократию», который состоится в Вашингтоне 9-10 декабря, а Турции и Азербайджану – нет. Пока не ясно, на каком уровне будет участвовать Армения, но нет никаких сомнений в том, что отношение США и лично президента Джо Байдена может быть важным политическим капиталом для Армении.
В то же время нужно руководствоваться не только олимпийским принципом, в котором важно участие, но и подготовить качественно значимое послание, в котором будут затронуты не только вопросы безопасности и развития армянского государства, в том числе и Арцахский вопрос, но также попытаться поместить эти вопросы в широкий контекст международной безопасности.
В этом смысле для Еревана очень важно обеспечить участие в саммите на очень высоком уровене, представив себя на уровне первого лица государства».