«Պետք է հաշվարկվեն մեր և թշնամու ռեսուրսները». Վարդան Ոսկանյան
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանի գրառումը․ «Հայաստանի այսօրվա իրավիճակում ցանկացած բանակցություն թշնամու հետ պետք է լինի բանակցություն հանուն բանակցության և ունենա մեկ նպատակ՝ ժամանակ շահել մեր պետության լայն իմաստով վերականգնման համար։
Դրան զուգահեռ, բնականաբար, պետք է հստակորեն հաշվարկվեն մեր և թշնամու ռեսուրսները՝ նպատակ ունենալով հարվարծներ հասցնել վերջինիս բոլոր այն խոցելի կետերում, որտեղ դրա նույնիսկ դույզն-ինչ հնարավորությունը կա։
Այսինքն՝ համաժամանակյա կտրվածքով հնարավորին արագ, բայց որակյալ կերպով պետք է մշակվեն և սկսեն կյանքի կոչվել մեր պետության վերականգնման ու ամրապնդման և թշնամական կազմավորման թուլացման ու խոցելիության բարձրացման զուգահեռ ծրագրերը։
Բաքվի բռնապետը և նրա օպերատոր էրդողանական վարչախումբը շտապում են հասնել «խաղաղության», որը կամրագրի նրանց համար ձեռնտու ներկա իրավիճակը՝ թույլ տալով դրա հիման վրա անցնել Հայաստանի էլ ավելի թուլացման հաջորդ, իսկ հնարավորության դեպքում փաստացի ոչնչացման վերջնական փուլին։
Այնպես որ, «խաղաղության» հարցում շտապելն իրականում թշնամական և, ըստ այդմ՝ սատանայի գործ է, որովհետև իսկական խաղաղություն այս պայմաններում չի կարող լինել, և դա կարող է չտեսնել միայն աչոք ու մտոք կույրը»։

Вардан Восканян: Необходимо четко рассчитать наши ресурсы и ресурсы врага
Иранолог Вардан Восканян на своей странице пишет: «В нынешней ситуации в Армении любые переговоры с противником должны быть «переговорами ради переговоров» и иметь одну цель - выиграть время для восстановления нашего государства в широком смысле.
Параллельно, конечно, необходимо четко рассчитать наши ресурсы и ресурсы врага, стремясь нанести ему удары по всем уязвимым местам последнего, где есть хоть малейшая возможность.
Иными словами, параллельно необходимо как можно скорее, но качественно разработать программы восстановления и укрепления нашего государства, ослабления враждебных формаций и повышения уязвимости.
Диктатор Баку и эрдогановксий режим его оператора спешат добиться «мира», который закрепит сложившуюся ситуацию в их пользу, позволяя перейти к следующему этапу дальнейшего ослабления Армении и, если возможно, де факто разрушения.
Так что спешка в вопросе «мира» на самом деле враждебна и посему, это работа дьявола, потому что в этих условиях не может быть настоящего мира и только слепые могут этого не заметить».