Իլոն Մասքը հրավիրվել է ՄԱԿ՝ քննարկելու սովի դեմ պայքարը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ֆարհան Հաքը հաստատել է, որ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) ղեկավար Դեյվիդ Բիսլիի՝ SpaceX-ի հիմնադիր Իլոն Մասքի հետ հանդիպելու առաջարկը մնում է ուժի մեջ։
Ավելի վաղ Բիսլին Մասքին առաջարկել էր հանդիպում անցկացնել՝ քննարկելու ամերիկացի գործարարի օգնությունն՝ աշխարհում սովի դեմ պայքարելու հարցում։ Հիշեցնենք, որ ՊՀԾ-ի ղեկավարը գործարարին կոչ էր արել միջոցներ նվիրաբերել սովի «աղետը» կանխելու համար։ Ըստ CNN-ի՝ մարդկանց սովից փրկելու համար բավարար կլինի Մասքի կարողության (300 միլիարդ դոլար՝ երեկվա տվյալներով) ընդամենը 2%-ը։
Իր հերթին Մասքը հայտարարել է, որ պատրաստ է վաճառել Tesla-ի բաժնետոմսերը հենց հիմա, եթե 6 միլիարդ դոլարն իսկապես կկարողանա լուծել համաշխարհային սովի խնդիրը։
Բիսլին, սակայն, ընդգծել է, որ լրատվամիջոցները սխալվել են՝ 6 միլիարդ դոլարը բավարար չէ աշխարհում սովի խնդիրը լուծելու համար, սակայն այս գումարը կարող է փրկել 42 միլիոն մարդու, ովքեր այժմ գտնվում են սովամահության եզրին։ Բիսլին նշել է, որ համաշխարհային սովի խնդիրը «առնվազն արժանի է քննարկման», և եթե Մասքը համաձայնի, ապա ինքը պատրաստ է առաջին ինքնաթիռով թռչել նրա մոտ։

Илона Маска пригласили в ООН обсудить проблему голода
Заместитель официального представителя генсека ООН Фархан Хак подтвердил, что предложение главы Всемирной продовольственной программы ООН (ВПП) Дэвида Бизли встретиться с основателем компании SpaceX Илоном Маском остается в силе.
Ранее Бизли предложил Маску провести встречу, чтобы обсудить помощь американского бизнесмена в решении проблемы голода. Глава ВПП призвал бизнесмена также пожертвовать средства на борьбу с голодом для предотвращения "катастрофы". Как сообщил телеканал CNN, для спасения людей от голода нужно всего 2% от состояния Маска, которое на данный момент достигает почти 289 миллиардов долларов. В свою очередь, Маск заявил, что сейчас же готов продать акции Tesla, если 6 миллиардов долларов действительно могут решить проблему мирового голода.
"Предложение ВПП является искренним", - сказал Хак на брифинге.Он отметил, что не знает, запланирована ли встреча между Маском и Бизли. "Но предложение на столе", - добавил заместитель официального представителя генсека ООН.
Ранее глава ВПП заявил, что готов предоставить Маску план работы. Кроме того, Бизли подчеркнул, что СМИ ошиблись: 6 миллиардов долларов не хватит для решения проблемы голода в мире, но эта сумма может спасти 42 миллиона человек, которые сейчас находятся на грани голода. Бизли отметил, что проблема глобального голода "достойна по меньшей мере разговора" и если Маск согласится, он готов первым же самолетом вылететь к нему.