Հանդիպել են Էրդողանը և Բայդենը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հռոմում G20 գագաթնաժողովի շրջանակներում բանակցություններ է վարում ամերիկացի գործընկեր Ջո Բայդենի հետ։
Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Էրդողանի և Բայդենի հանդիպումը Հռոմում սկսվել է»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես հաղորդում է NTV հեռուստաալիքը, բանակցությունների մեկնարկից առաջ լրագրողները Բայդենին հարցրել են՝ արդյոք ԱՄՆ-ը պատրաստ է Թուրքիային F-16 կործանիչներ վաճառել։ ԱՄՆ նախագահը հրաժարվել է պատասխանել՝ ասելով, որ պատրաստվում է լավ հանդիպում ունենալ թուրք գործընկերոջ հետ։
Ղեկավարներին լուսանկարելու արարողությունից հետո Թուրքիայի նախագահը հակիրճ զրուցել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյան լրագրողներին ասել է, որ Թուրքիայի և Միացյալ Նահանգների նախագահները կքննարկեն Սիրիայում և Լիբիայում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև ամերիկյան F-16 կործանիչներ գնելու ծրագրերը։

Эрдоган встретился с Байденом в Риме
Президент Турции Тайип Эрдоган проводит переговоры с американским коллегой Джо Байденом на полях саммита G20 в Риме, сообщила администрация турецкого лидера в воскресенье.
"Встреча Эрдогана и Байдена в Риме началась", - говорится в сообщении.
Как передает телеканал NTV, журналисты спросили перед началом переговоров Байдена, готовы ли США продать Турции истребители F-16. Президент США уклонился от ответа, заявив, что он готовится провести хорошую встречу с турецким коллегой.
После церемонии фотографирования лидеров, президент Турции кратко переговорил с канцлером Германии Ангелой Меркель, премьер-министром Великобритании Борисом Джонсоном, премьер-министром Индии Нарендрой Моди и генсеком ООН Антониу Гутерришем.