Էրդողանը սպառնացել է վտարել 10 երկրների դեսպաններին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել է երկրից վտարել դեսպաններին, այդ թվում՝ ԱՄՆ-իn, որոնք պահանջում էին ազատ արձակել իրավապաշտպան Օսման Քավալային: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ավելի վաղ Քավալային ազատ արձակելու կոչով դիմել էին Կանադայի, Ֆրանսիայի, Ֆինլանդիայի, Դանիայի, Գերմանիայի, Նիդեռլանդների, Նոր Զելանդիայի, Նորվեգիայի, Շվեդիայի և ԱՄՆ-ի դիվանագիտական ​​գերատեսչությունները։ Դրանից հետո Թուրքիայի ԱԳՆ -ն կանչել էր նրանց դեսպաններին և հիշեցրել դիվանագիտական ​​հարաբերությունների վերաբերյալ Վիեննայի կոնվենցիային համապատասխանելու անհրաժեշտության մասին:
«Ինչո՞ւ են այս տասը դեսպանները նման հայտարարություններ անում։ Արդյոք ձե՞ր գործն է դաս տալ Թուրքիային, դուք ո՞վ եք, հանգիստ թողեք Քավալային։ Մարդասպաններին, ահաբեկիչներին, ավազակներին դուք թողնո՞ւմ եք ձեր իսկ երկրներում։ Նրանք միշտ պատասխանում են՝ «Դատարանն անկախ է»․․․ Մեր դատարանն անկախության լավագույն օրինակն է», - ինքնաթիռում լրագրողներին ասել է Էրդողանը՝ վերադառնալով աֆրիկյան երկրներ կատարած ուղևորությունից:

Эрдоган пригрозил выслать послов десяти стран
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригрозил выслать из страны послов десяти государств, в том числе США, призвавших освободить правозащитника Османа Кавалу.
Ранее дипведомства Канады, Франции, Финляндии, Дании, Германии, Нидерландов, Новой Зеландии, Норвегии, Швеции и США выступили с призывом отпустить Кавалу. После этого МИД Турции вызвал их послов, им напомнили о необходимости соблюдать Венскую конвенцию о дипломатических сношениях.
"Почему эти десять послов делают подобные заявления? Это разве ваше дело: давать урок Турции? Кто вы такие? Оставьте Кавалу. Разве вы оставляете в ваших собственных странах убийц, террористов и бандитов? Они всегда отвечают: "Суд независим". Наш суд подает лучший пример независимости", — сказал Эрдоган журналистам в самолете, возвращаясь из поездки по африканским странам.