«Հուլիսի 1-ից ունեի տեղեկատվություն, որ Մարուքյանը դավաճանի հետ պայմանավորվել է». Ն. Սամսոնյան
Քաղաքացիական գիտակցություն ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Հուլիսի 1-ից ունեի տեղեկատվություն, որ Էդմոն Մարուքյանը (երևի սուրճի բաժակի շուրջ) դավաճանի հետ պայմանավորվել է իր հետագա գործունեության վերաբերյալ և լինելու է ՀՀ հաջորդ ՄԻՊ-ը: Էս տեղեկատվության աղբյուրը իմ համար նույնքան հավաստի էր, որքան ԱԺ-ում Էդմոնի ու Կապիտուլյանտի սուրճ խմելը: Հիմա երեկ էդ լուրը դուրս ա եկել մամուլ ու լիքը մարդիկ իբր զարմացած են:
Ժողովուրդ ջան, էն օրը, երբ Էդմոնը Սասունի հետ ԱԺ-ում դոշով պաշտպանում էր իշխանազավթումը (էն, որ դրա հաջորդ օրը շրջափակեցին ԱԺ-ն), դրանից հետո նույն Էդմոնը իր մարմնով կանգնեց ՍԴ-ի բռնաբարությունը կանխել փորձող ԲՀԿ-ի դեմ ու չստորագրեց, դրանից հետո գնաց իր գործատուի հետ սուրճ խմեց, դուրս եկավ ասեց, որ ինքը մտահոգություն չունի Արցախի հարցում ու դրանից մի քանի օր անց Արցախի հանձնումը սկսեց... էսքանից հետո, եթե դեռ դուք զարմանում եք, որ հիմա էլ ՄԻՊ ա դառնալու, մեղմ ասած, զարմանալի ա:
Մի զարմացեք Էդմոնի վրա, ուղղակի մերժեք էդմոնիզմը ձեր ներսում ու արեք ամեն ինչ, որ իշխանափոխությունը օր առաջ տեղի ունենա»:

Нарек Самсонян: С 1 июля у меня была информация, что Марукян договорился с предателем
Председатель либеральной ОО «Гражданское сознание» Нарек Самсонян на своей странице в Facebook пишет: «С 1 июля у меня была информация о том, что Эдмон Марукян (возможно, за чашкой кофе) договорился с предателем о своей дальнейшей деятельности и станет следующим омбудсменом Армении. Источник этой информации был для меня таким же надежным, как распитие кофе Эдмоном и Капитулиантом в Национальном Собрании. Вчера эта новость просочилась в прессу, и многие люди якобы удивились этому.
Народ, в тот день, когда Эдмон и Сасун защищали захват власти в Национальном Собрании (когда на следующий день заблокировали входы в здание Национального Собрания), после этого тот же Эдмон встал перед ППА, пытающейся предотвратить «изнасилование» КС. После этого он пошел пить кофе со своим работодателем, вышел и сказал, что у него нет опасений в вопросе Арцаха и через несколько дней начал сдавать Арцах ... Мягко говоря, поразительно, что после всего этого вы удивляетесь тому, что он станет омбудсменом.
Не удивляйтесь. Просто отвергните Эдмонизм и сделайте все возможное, чтобы смена власти произошла как можно скорее».