Կորոնավիրուսից մահացել է ավելի քան 100 հազար բժիշկ. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսը հայտարարել է, որ 2020 թվականի հունվարից մինչև այս տարվա մայիս ընկած ժամանակահատվածում կորոնավիրուսից մահացել է ավելի քան 100 հազար բժիշկ:
Նա պարզաբանել է, որ ԱՀԿ-ն և կազմակերպության գործընկերները հրապարակել են համատեղ զեկույց, որտեղ նաև կոչ է արվում ուժեղացնել բժիշկների պաշտպանությունը կորոնավիրուսից։ Այդ իսկ պատճառով կարևոր է, որ բուժաշխատողները պատվաստվեն առաջնահերթ»,- ճեպազրույցում ասել է ԱՀԿ ղեկավարը։
Նրա խոսքով, 119 երկրների տվյալները ցույց են տալիս, որ միջինն աշխարհում 5 բուժաշխատողներից 2-ը լիովին պատվաստված են: «Բայց, իհարկե, այս միջինը հսկայական տարբերություններ է թաքցնում մարզերի և տնտեսական խմբերի միջև»,- ընդգծեց նա։
ԱՀԿ ղեկավարի խոսքով, Աֆրիկայում բժիշկների պատվաստման մակարդակը չափազանց ցածր է, մինչդեռ բարձր եկամուտ ունեցող երկրների մեծ մասում բուժաշխատողների ավելի քան 80% -ը լիովին պատվաստված է:

От коронавируса умерли более ста тысяч медиков, заявил глава ВОЗ
Более 100 тысяч медиков скончались от коронавируса с января 2020 года по май текущего, заявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус.
Он пояснил, что ВОЗ и партнеры организации опубликовали совместный доклад, в котором в том числе содержится призыв усилить защиту врачей от коронавируса."Согласно новому рабочему документу ВОЗ, 115 тысяч медицинских работников могли умереть от COVID-19 в период с января 2020 года по май этого года. Вот почему важно, чтобы медицинские работники были вакцинированы в приоритетном порядке", - сказал глава ВОЗ на брифинге.
По его словам, данные из 119 стран показывают, что в среднем двое из пяти медицинских работников в мире полностью вакцинированы. "Но, конечно, за этим средним значением скрываются огромные различия между регионами и экономическими группами", - подчеркнул он.
По данным главы ВОЗ, в Африке уровень вакцинации медиков крайне низок, в то время как в большинстве стран с высоким уровнем дохода более 80% медицинских работников полностью вакцинированы.