«Այն տեմպերը, որով փոփոխություններ են իրականացվում Զինված ուժերում, չեն կարող բավարար համարվել». Տիգրան Աբրահամյան
Երեքշաբթի, 19 հոկտեմբերի, 2021 թ., 09:36
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Գրությամբ դիմել էի Պաշտպանության նախարարին՝ հասկանալու, թե արդյոք ՊՆ-ում, Գլխավոր շտաբում վերլուծել և ամբողջացրել են 44-օրյա պատերազմի վերաբերող իրադարձությունները, պատերազմի ընթացքն ու դրանում մեր պարտության պատճառները։
ՊՆ-ից ստացված գրության մեջ նշվում է, որ ԳՇ-ում շարունակվում է պատերազմի հետ կապված համապարփակ վերլուծության աշխատանքները։
Չնայած ՊՆ գրությամբ նշվում է, որ վերլուծության աշխատանքները դեռ չեն ավարտվել, սակայն, ի զարմանս ինձ, հաջորդ նախադասությամբ նշվում է, որ այդ նույն չավարտված վերլուծության հիման վրա ՀՀ զինված ուժերում կառուցվածքային և բովանդակային խորքային բարեփոխումներ են իրականացվում։
Այս գրության, թերևս, ամենատարօրինակ հատվածը, սակայն, այն ձևակերպումն է, որ Զինված ուժերի բարեփոխումների գործընթացը հրապարակման ենթակա չէ։
ԳՇ կամ ՊՆ կառուցվածքային փոփոխության ոչ հրապարակային լինելը կարող եմ ընկալել, բայց ԶՈՒ բարեփոխման գաղտնիության ամբողջական գաղտնի լինելն անհասկանալի է։
Ճիշտ է՝ ՊՆ-ն, ի տարբերություն ԳՇ անհասկանալի վարքով պետի, գրություններին արձագանքում է, սակայն բովանդակային առումով, ավելի շատ հարցադրումներ է առաջացնում, քան պատասխանում է իրեն ուղղվող հարցադրումներին։
Այն տեմպերը, որով փոփոխություններ է իրականացվում Զինված ուժերում, որևէ ձևով չի կարող բավարար համարվել, դեռ չեմ խոսում դրա բովանդակության մասին»։

Тигран Абрамян: Темпы, которыми осуществляются изменения в ВС, не могут считаться удовлетворительными
Вторник, 19 Октября, 2021 года, 09:36
Депутат от парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «Я письменно обратился к министру обороны, чтобы выяснить, проведен ли в Минобороны, в Генеральном штабе анализ событий 44-дневной войны, ее ход и причины нашего в ней поражения.
В полученном мной из Минобороны письме отмечается, что в Генштабе продолжаются работы по всеобъемлющему анализу войны.
Хотя в письме МО отмечается, что эти работы пока не завершены, однако, к моему удивлению, в следующем предложении отмечено, что на основе этого незавершенного анализа в вооруженных силах РА проводятся структурные и содержательные глубинные реформы.
Самая странная часть этого письма, порой, является то, что ход реформ Вооруженных сил не подлежит оглашению.
Я могу понять непубличность структурных изменений в ГШ или Минобороны, но полная секретность реформ ВС мне непонятна.
Правда, Минобороны, в отличие от начальника ГШ с непонятным поведением, реагирует на письма, однако в плане содержания вызывает больше вопросов, чем отвечает на поставленные.
Темпы, которыми осуществляются изменения в Вооруженных силах, не могут считаться удовлетворительными, не говорю уже об их содержании».