Եվս մեկ դեսպան հետ կկանչվի. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը հետ կանչեց Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանին։ Այս մասին դեռ ամիսներ առաջ «Հրապարակը» գրել էր, ինչն առաջացրել էր դեսպանի զայրույթը: Պարոն Թումանյանն այս տարի 70 տարեկան դարձավ, և հետկանչը կարող էր նաև տարիքով պայմանավորված լինել։ Նա 1999-2000թթ․ եղել է ԱԳ առաջին փոխնախարար, համարվում է Ռոբերտ Քոչարյանի կադրը, եղել է երկրորդ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը, ավելի վաղ՝ պատգամավոր, հարկայինի պետ։
Սակայն երբ փորձեց սեփական կուսակցություն ստեղծել, Ռոբերտ Քոչարյանի վրդովմունքը հարուցեց, և դա դարձավ պաշտոնանկության պատճառ։ 2015-ին Սերժ Սարգսյանը նրան նշանակեց Իրանում ՀՀ դեսպան: Թումանյանի փոխարեն նշանակվել է Արսեն Ավագյանը, որը մինչ այդ ԱԳՆ-ի սահմանակից երկրների վարչության պետն է եղել։ Նախարարության մեր աղբյուրները վստահեցնում են, որ պատրաստված դիվանագետ է և կկարողանա գլուխ հանել այս բարդագույն ժամանակներում»:

«Грапарак»: Будет отозван еще один посол
Газета «Грапарак» пишет: «Вчера Никол Пашинян отозвал посла РА в Исламской Республике Иран Арташеса Туманяна. Об этом «Грапарак» написал несколько месяцев назад, чем вызвал гнев посла. В этом году господину Туманяну исполнилось 70 лет, отзыв может быть обусловлен возрастом. Он родился в 1999-2000 годах. Был первым заместителем министра иностранных дел, руководителем аппарата второго президента Роберта Кочаряна, ранее был депутатом, начальником налоговой службы.
Однако, когда он попытался создать свою партию, он вызвал гнев у Роберта Кочаряна, что и стало причиной его отставки. В 2015 году Серж Саргсян назначил его послом РА в Иране. Вместо Туманяна был назначен Арсен Авагян, до этого возглавлявший Департамент сопредельных стран. Наши источники в министерстве уверяют, что он опытный дипломат и сможет разобраться со всем в эти непростые времена».